Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 14:31 Publikacja: 20.11.2024 06:00
Foto: Fot. mat. prasowe
Po zeszłorocznych wyborach branża budowlana weszła w trudniejszy okres, ponieważ nastąpił wyraźny spadek aktywności przetargowej. Właściwie okres od IV kwartału 2023 r., poprzez niemal trzy kwartały tego roku można określić mianem straconego. Było dużo mniej przetargów, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje rozwojowe finansowane z publicznych środków czy spółki Skarbu Państwa. To sprawiło, że wiele firm budowlanych weszło w 2024 rok ze słabszym portfelem. Elektrotim był w korzystniejszej sytuacji, bo część naszego portfela to inwestycje związane z obronnością, gdzie wyraźnej luki w przetargach nie widzieliśmy. Co więcej, obszar ten szybko rośnie i pojawia się coraz więcej projektów na horyzoncie. Obecnie zauważamy wyraźne przyspieszenie niemal we wszystkich pozostałych segmentach, które obsługujemy. Wszystkie najważniejsze spółki działające na rynku dystrybucji i przesyłu energii w końcu ruszyły z inwestycjami i za chwilę będziemy mieć wysyp nowych przetargów związanych z przebudową infrastruktury energetycznej. Od dwóch miesięcy obserwujemy wzmożone działania, jeśli chodzi o ich przygotowanie dla nowych projektów. W wielu przypadkach pracujemy już nad nowymi ofertami. Natomiast opóźnienia występują segmencie kolejowym, gdzie nadal czekamy na uruchomienie większej liczby projektów. Widzimy jednak, że i tutaj coś zaczyna się dziać, co wskazuje, że na przełomie roku powinny pojawiać się pierwsze przetargi. Jednocześnie dostrzegamy rosnącą aktywność inwestorów samorządowych, gdzie do tej pory aktywność była ograniczona. Do tego dochodzi sektor prywatny, który jest mocno uzależniony od koniunktury gospodarczej, która niestety w Europie wykazuje stagnację i wiąże się z dużą niepewnością. Więc w tym segmencie – w skali makro – ciężko będzie wrócić do poziomu inwestycji sprzed kryzysu. Jednak Elektrotim jest w o tyle korzystnej sytuacji, że ostatnio pozyskał w tym obszarze kilka znaczących kontraktów – m.in. jesteśmy generalnym wykonawcą jednego z pakietów dla Mercedesa (rozbudowa fabryki w Jaworze) i mamy portfel zleceń dla KGHM Polska Miedź.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przez rok krótkoterminowy oprocentowany dług deweloperskiej grupy, głównie wobec banków, został ścięty o połowę. Zarząd podtrzymuje, że przejdzie przez kryzys, a rewidenci ponownie zwracają uwagę na ryzyko.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
GTC rozważa sprzedaż części kupionych w Niemczech mieszkań z przebitką lub inwestycje w podniesienie wartości.
Niecałe dwa lata po zakupie polskiej części Nexity deweloper przejmuje aktywa kolejnego francuskiego dewelopera. Zainwestuje ponad 280 mln zł.
W I kwartale deweloperzy z rynku kapitałowego jako grupa zanotowali stabilnie niską sprzedaż. W II kwartał wchodzimy z zapowiedzią obniżek stóp. To jaskółka pozwalająca myśleć o zakończeniu trendu bocznego sprzedaży. Pytanie, kiedy nastąpią cięcia stóp i jak będą głębokie.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Segment nafta, chemia i gaz wypracował w 2024 r. zyski i stanowi większość portfela zamówień. Budowlana grupa pracuje nad nową strategią.
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas