W pierwszym przypadku uchwała przewiduje, że w ciągu trzech lat spółka będzie mogła nabyć w celu umorzenia papiery za maksymalnie 70 mln zł. W drugim przypadku proponuje, by w ciągu trzech lat spółka mogła za tę samą kwotę skupić do 20 proc. akcji (14,2 mln sztuk). Licząc po wczorajszym kursie, taki pakiet kosztowałby 51,1 mln zł. Papiery mogłaby wykorzystać np. do dalszej odsprzedaży.?Akcjonariusz opowiada się za drugim rozwiązaniem. Skup w celu umorzenia traktuje jako alternatywę.
W uzasadnieniu do projektu Gasinowicz napisał, że wnosi o skup akcji w celu dalszej odsprzedaży, gdyż zależy mu na wzroście kursu lub znalezieniu podmiotu, którego „uczestnictwo w akcjonariacie dawałoby wysokie prawdopodobieństwo wzrostu wartości całej firmy”. Papiery mogłyby zostać wykorzystane również jako zapłata za akcje firmy, którą Energomontaż mógłby kupić.
Co o propozycji skupu sądzi PBG? – To nie jest propozycja PBG. Nic wcześniej nie wiedzieliśmy na temat tej uchwały i nie chcemy jej komentować – mówi Jacek Krzyżaniak, rzecznik prasowy wielkopolskiej grupy.
Gasinowicz domaga się ponadto zmian w radzie nadzorczej. Chce, by w jej skład powołany został on lub osoba, którą „można by z nim identyfikować”.