Reformatorzy Zastalu mają wsparcie SII

Zwolennicy nowych porządków w zielonogórskiej spółce zwierają szyki przed styczniowym NWZA. Ma im pomóc inwestorska strona internetowa

Publikacja: 09.12.2010 07:03

Reformatorzy Zastalu mają wsparcie SII

Foto: GG Parkiet

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych włącza się do walki o zmiany w zielonogórskim Zastalu. Organizacja będzie zbierać pełnomocnictwa od inwestorów, którzy nie będą mogli wziąć udziału w NWZA zaplanowanym na 7 stycznia. Wówczas ma dojść do roszad w radzie nadzorczej Zastalu.

[srodtytul]Internetowa akcja[/srodtytul]

Stowarzyszenie wspiera też nietypową akcję inwestorów zielonogórskiej firmy. Na stronie zrobmycoszzastalem.pl zachęcają oni do wzięcia udziału w najbliższym NWZA.

Dlaczego SII zdecydowało się na ich poparcie? – Stowarzyszenie popiera aktywność akcjonariuszy mniejszościowych Zastalu, uważając, że każde takie działanie realizowane w sposób merytoryczny i konstruktywny może zmotywować zarząd do bardziej intensywnej pracy na rzecz spółki. Akcjonariusze zgłaszają wiele pomysłów na ożywienie działalności Zastalu. Jednym z nich jest powrót do pierwotnej działalności firmy związanej z remontami wagonów – mówi nam Piotr Cieślak, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Wcześniej o takim wariancie mówił Krzysztof Moska, który w tym roku pojawił się w akcjonariacie firmy. Znany inwestor od blisko pół roku jest też w SII. Nie wiadomo jednak, czy to on stoi za internetową akcją. Piotr Cieślak nie zdradza, kto z akcjonariuszy jest pomysłodawcą strony.

Niewykluczone, że są to osoby powiązane z IZNS Iława, który wraz ze spółkami zależnymi ma 5,4 proc. akcji zielonogórskiej firmy. Na portalu pojawia się wiele wpisów na temat iławskiej spółki. Poza tym władze IZNS Iława również od dawna mówiły o potrzebie zmiany modelu biznesowego Zastalu.

Samo SII oficjalnie nie opowiada się za poszczególnymi projektami rozwoju firmy. Przedstawiciele organizacji zaznaczają jednak, że Zastal powinien przezwyciężyć marazm, w którym tkwi. Gwarantem status quo jest Jan Olszewski, przewodniczący rady nadzorczej. Poprzez firmy Agencja Ochrony Gama i Kapitał ma około 27 proc. akcji spółki.

Krzysztof Moska i inni inwestorzy pragnący zmian próbowali zaprowadzić nowe porządki na wrześniowym NWZA. Mieli jednak wówczas zbyt mało głosów, aby przejąć kontrolę nad firmą.

[srodtytul]Aktywne SII [/srodtytul]

Zbieranie pełnomocnictw na walne zgromadzenie to nie pierwsza tego typu akcja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele organizacji reprezentowali drobnych inwestorów na zgromadzeniu akcjonariuszy Dębicy. We wrześniu stowarzyszeniu udało się z kolei wprowadzić trzech przedstawicieli do rady nadzorczej Techmeksu.

Budownictwo
Czerwcowe wyhamowanie deweloperskich inwestycji. Będzie powtórka z 2022 roku?
Budownictwo
Deweloperzy mieszkaniowi jeszcze z potencjałem? Nowe rekomendacje analityków
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Robyg nadgonił
Budownictwo
Czasy są dość frustrujące dla deweloperów
Budownictwo
Marek Wielgo, Rynekpierwotny.pl: Klienci czekają jeszcze z kupnem lokali, bo to się opłaca