Skarb prywatyzuje firmy zajmujące się nieruchomościami

Do jutra potencjalni inwestorzy mogą przedstawiać w Ministerstwie Skarbu Państwa swoje wiążące oferty na zakup 85 proc. akcji spółki Intraco.

Publikacja: 09.12.2010 07:07

W due dilligence tej firmy, która jest właścicielem 39-piętrowego wieżowca w Warszawie, tzw. Intraco I, wzięło udział sześciu potencjalnych inwestorów. Są to giełdowy deweloper J.W. Construction, Dantex, inna spółka z branży, a także podmioty Bergold Holding i Emily Investments, Griffin Topco oraz konsorcjum Wogorbi Finance i Radius Projekt.

– Spodziewamy się, że po złożeniu ofert najpierw pojawi się krótka lista firm wybranych do dalszych rozmów, a dopiero na początku przyszłego roku Ministerstwo Skarbu wyłoni inwestora – mówi „Parkietowi” Krzysztof Tula, przedstawiciel załogi w radzie nadzorczej Intraco. – Prywatyzacja może dojść do finału w lutym, marcu przyszłego roku.

Firmę najlepiej zna J.W. Construction – giełdowa spółka w wieżowcu Intraco wynajmuje biuro. W dodatku tuż obok znajduje się stadion Polonii Warszawa, którego właścicielem jest firma kontrolowana przez Józefa Wojciechowskiego. J.W. Construction ma w planach rozległe inwestycje wokół stadionu.

Oprócz wieżowca do Intraco należy Osiedle Biznesu na warszawskich Bielanach. Jak szacowano nieoficjalnie przed dwoma laty w resorcie skarbu, firma jest warta co najmniej 0,4 mld zł. Zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji załodze należą się akcje warte blisko 50 mln zł – do podziału między 200 osób (uprawnienia zachowali też pracownicy, którzy odeszli z firmy). – Chcielibyśmy, aby w pakiecie socjalnym negocjowanym z przyszłym inwestorem znalazł się zapis o możliwości odkupienia przez niego tych akcji – mówi Dariusz Krasuski, szef „Solidarności” w Intraco.

Ponad setka pracowników Intraco i tak jest zadowolona, bo jeszcze w 2009 r. Skarb Państwa planował likwidację spółki. Potem jednak zmienił zdanie, decydując o jej prywatyzacji w trybie negocjacji. Dwa lata wcześniej, za rządów PiS, koncepcja była jeszcze inna – chciano stworzyć państwową grupę deweloperską z firm Intraco, Towarzystwa Obrotu Nieruchomościami Agro i jej spółki zależnej Agroman.

Wizję takiej grupy resort skarbu realizuje też teraz, tylko w nieco innej konfiguracji, tworząc holding na bazie TON?Agro i spółki Dipservice, wynajmującej posiadane nieruchomości w Warszawie. – W 2011 r. planujemy wprowadzić tę grupę na giełdę – mówi „Parkietowi” Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. 3 grudnia został wybrany doradca prawny dla planowanego połączenia spółek – kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.

[ramka][b]400 mln zł[/b] – na co najmniej taką kwotę nieoficjalnie szacowało wartość spółki Intraco przed dwoma laty Ministerstwo Skarbu[/ramka]

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty