Libet: Szczególnie dobre ma być drugie półrocze

Zarząd Libetu, największego w Polsce producenta kostki brukowej, liczy na to, że w trzecim i czwartym kwartale grupa zanotuje duży wzrost przychodów i zysków. Efekty mają przynieść nie tylko działania podejmowane w spółce.

Publikacja: 21.05.2015 06:00

Libet: Szczególnie dobre ma być drugie półrocze

Foto: GG Parkiet

Sprzyja jej i całej branży również otoczenie makroekonomiczne. W Polsce poprawia się koniunktura, występują rekordowo niskie stopy procentowe, rosną produkcja, popyt krajowy i wynagrodzenia. Do tego dochodzą unijne dotacje. W rezultacie zarząd oczekuje, że w tym roku krajowy rynek kostki brukowej wzrośnie o około 7 proc.

Aby zaspokoić coraz większe zapotrzebowanie Libet rozszerzył ofertę oraz przeprowadził szkolenia wśród swoich pracowników i brukarzy. Od kwietnia wprowadził do sprzedaży wysokiej jakości płyty i inne wyroby ceramiczne produkowane przez włoską firmę Mirage. Spółka będzie je oferować pod marką Libet Ceramic.

– Z Włochami mamy podpisaną umowę na wyłączność sprzedaży ich produktów w Polsce przez trzy lata. Dzięki temu poszerzamy ofertę, zamierzamy uzyskiwać na sprzedaży wysokie marże oraz zapewniamy dodatkowe wpływy naszym ponad 50 autoryzowanym punktom sprzedaży – mówi Thomas Lehmann, prezes Libetu. Nowa oferta ma docelowo przynosić grupie do 5 proc. przychodów.

Dotychczas Libet sprzedawał niemal wyłącznie kostkę brukową, płyty, krawężniki i inne wyroby z cementu.

Spółka nadal chce rozwijać eksport. Jego znaczenie dla grupy ciągle jest niewielkie. – Liczyliśmy na lepsze rezultaty sprzedaży na Słowacji i w Czechach. Mimo to nie rezygnujemy z tych rynków – twierdzi Ireneusz Gronostaj, członek zarządu Libetu. Dodaje, że dla grupy cały czas strategiczne znaczenie ma Polska, a tu perspektywy są wyjątkowo dobre.

W I kwartale grupa poniosła prawie 4 mln zł straty, co oznaczało jej wzrost o 11,6 proc. Libetowi nie udało się wyjść na plus, mimo że zwiększył przychody. Zarząd tłumaczy, że ze względu na zjawisko sezonowości występujące w branży budowlanej i materiałów budowlanych I kwartał zawsze jest najsłabszy pod względem wyników.

Budownictwo
Czerwcowe wyhamowanie deweloperskich inwestycji. Będzie powtórka z 2022 roku?
Budownictwo
Deweloperzy mieszkaniowi jeszcze z potencjałem? Nowe rekomendacje analityków
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Robyg nadgonił
Budownictwo
Czasy są dość frustrujące dla deweloperów
Budownictwo
Marek Wielgo, Rynekpierwotny.pl: Klienci czekają jeszcze z kupnem lokali, bo to się opłaca