Za większościowy pakiet 65,31 proc. akcji spółka z Wielunia zapłaci 9,5 mln euro. Docelowo zamierza także nabyć pozostałą część udziałów. Łącznie przejęcie wszystkich udziałów będzie kosztowało 16 mln euro. Cała transakcja w 80 proc. jest finansowana kredytem, a pozostała część ze środków własnych. Informację o domknięciu ogłoszonej w 2014 r. transakcji rynek przyjął z dużym zadowoleniem. W trakcie piątkowej sesji akcje Wieltonu drożały nawet o 10 proc., osiągając roczne maksimum notowań. Zwyżce towarzyszyły wysokie jak na tę spółkę obroty.

Przejęcie francuskiego producenta znacząco umocni pozycję spółki z Wielunia w Europie Zachodniej, gdzie dotąd spółka była mało aktywna, i przełoży się na skokowy wzrost przychodów grupy. - Zakup otwiera grupie Wielton drogę do zdobycia pozycji trzeciego największego producenta naczep w Europie z potencjałem produkcyjnym na poziomie 11 tys. produktów rocznie i obrotami powyższej 250 mln euro – podała spółka w komunikacie. Dla porównania, w 2014 r. polska spółka wyprodukowała blisko 6,5 tys. pojazdów obroty wyniosły blisko 600 mln zł.

Plan Wieltonu zakłada zachowanie i wykorzystanie marki Fruehauf, rozwój oferty produktów tej spółki, a także inwestycje w zakład produkcyjny w Auxerre w celu jego rozbudowy i zwiększenia potencjału produkcyjnego na potrzeby ekspansji w Europie. Wielton zamierza przeznaczyć na ten cel 5 mln euro w ciągu najbliższych kilku lat.

Fruehauf jest wiodącym producentem naczep i przyczep do pojazdów ciężarowych z ponad 40 proc. udziałem we francuskim rynku naczep dla samochodów ciężarowych. Firma zatrudnia ponad 400 osób i produkuje rocznie ponad 4 tys. naczep. Roczne zyski firmy oscylują pomiędzy 2-3 mln euro przy obrotach na poziomie 100 mln euro. Fruehauf posiada nowoczesny zakład produkcyjny we Francji, a odbiorcami produktów są klienci w Europie, w tym głównie we Francji.