Wojciech Chabasiewicz - radca prawny Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy
Obligacja to po prostu dokument długu. Jego treścią jest stwierdzenie emitenta, że jest on dłużnikiem właściciela obligacji, czyli obligatariusza. Fakt, że dług zostaje „opakowany" w szczególną formę papieru wartościowego, znakomicie ułatwia obrót nim, aż po możliwość notowania go na rynkach zorganizowanych. Oczywiście, obligację można uatrakcyjnić poprzez wyposażenie jej w dodatkowe możliwości. Mogą to być klasyczne uprawnienia przyznane obligatariuszom, takie jak prawo zamiany ich na akcje czy prawo pierwszeństwa, albo rzadziej stosowane, jak np. obligacje z prawem do dostaw towarów produkowanych przez emitenta po preferencyjnych dla obligatariuszy cenach. Wszystko to jednak są jedynie świadczenia dodatkowe służące zwiększeniu atrakcyjności obligacji. Pozostają one jedynie swoistym bonusem i, co najistotniejsze, nie niweczą podstawowej, pożyczkowej funkcji obligacji. Najważniejszym zobowiązaniem emitenta obligacji pozostaje bowiem zapłata kwoty głównej i odsetek.
Każdy obligatariusz jest wierzycielem emitenta. Wspólne interesy obligatariuszy mogą być chronione i realizowane przez bank-reprezentanta, który jest ich ustawowym przedstawicielem. Tylko bank-reprezentant może samodzielnie działać na rzecz wszystkich obligatariuszy. Oznacza to, że obligatariusze nie muszą sami występować z roszczeniami przeciwko emitentowi, a może to zrobić na ich rzecz, ale we własnym imieniu bank-reprezentant. Zwiększa to wprawdzie koszty emisji, ale daje obligatariuszom znaczący komfort. Jednak to właśnie ze względu na koszty, szczególnie przy niewielkich emisjach, ustanawianie banku-reprezentanta jest w polskiej praktyce wyjątkiem, a nie zasadą.
Przywileje zastawnika
Zastaw może być ustanowiony na wszelkich aktywach, z wyjątkiem szeroko pojętych nieruchomości, wierzytelności hipotecznych oraz statków morskich. Możliwości jest więc sporo: od towarów, wierzytelności, wszelkiego rodzaju praw (np. patenty, znaki towarowe, udziały w spółkach) aż po papiery wartościowe i instrumenty pochodne, a nawet całe przedsiębiorstwa lub ich zorganizowane części. Jest więc w czym wybierać.
Zastaw jest prawem, które obciąża rzecz w taki sposób, że wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z tej obciążonej nim rzeczy bez względu na to, czyją w danej chwili własnością jest ta rzecz, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi jej właściciela. Brzmi skomplikowanie, ale sprowadza się w praktyce do dwóch prostych zasad. Po pierwsze, uprawniony z zastawu nie traci swoich uprawnień, mimo że rzecz stanowiąca zabezpieczenie zmieni właściciela. Zasadą jest, że zabezpieczenie zastawem trwa, nawet jeśli nowy właściciel rzeczy nie ma nic wspólnego z zabezpieczonym na jego własności długiem. Powoduje to, że wyzbywanie się majątku przez dłużnika i przenoszenie go na inne podmioty nie ma większego znaczenia dla wierzyciela, który zawsze może egzekwować z przedmiotu zastawu, niezależnie od tego, kto jest w danym momencie jego właścicielem. Po drugie, uprawniony z zastawu zawsze powinien być zaspokojony przed innymi wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności spłacany jest dług zabezpieczony, a dopiero po jego całkowitym zaspokojeniu te pozostałe.