Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwszy tydzień lipca rozpoczął się od zaskakująco słabego odczytu indeksu PMI dla rodzimego przemysłu. Wyniósł on tylko 44,8 pkt, a oczekiwano 48 pkt. To najniższa wartość od października 2023 r., pokazująca nie najlepsze nastroje wśród polskich przedsiębiorców. Dzień później przyszło kolejne zaskoczenie – Rada Polityki Pieniężnej wbrew oczekiwaniom obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Banki przyjęły tę decyzję ze spokojem, a efektem finalnym tych dwóch zaskoczeń był nowy rekord na WIG. Luzowanie polityki monetarnej wzięło górę nad kłopotami w przemyśle. Pomagały też dobre nastroje na Wall Street. S&P500 i Nasdaq Composite ustanawiały historyczne maksima. Być może pretekstem było porozumienie handlowe między USA i Wietnamem, i zakładanie, że konsensus uda się wypracować również na linii USA – UE. W środę 9 lipca upływa bowiem 90-dniowe zawieszenie ceł. Jeżeli do tego czasu nie uda się osiągnąć porozumienia, import z UE do USA może zostać objęty nawet 50-procentowymi taryfami.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czerwiec 2025 r. przeczy historii. Do piątkowego popołudniu WIG zyskiwał od początku miesiąca ponad 1,8 proc., choć średnio traci w tym okresie ponad 1,3 proc. Za chwilę zaczyna się lipiec, którego przeszłość wróży dobrą przyszłość.
Tegoroczne stopy zwrotu z polskich indeksów są bardzo solidne. Na tyle solidne, że ETF-y oparte na rodzimym WIG20 należą do światowej czołówki roku 2025. Nasze blue chipy wyprzedziły nawet małe i średnie spółki, co do częstych sytuacji nie należy.