Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała

Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej

Publikacja: 09.07.2025 14:48

Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała

Foto: AdobeStock

Pogorszenie eksportu widoczne jest od II kwartału 2023 r., ale od początku tego roku wyraźnie odbiega on od długoterminowej średniej (w relacji do PKB) – podkreślają ekonomiści PKO BP. Zauważają, że niemiecki bilans handlowy, liczony jako procent PKB w ujęciu płynnego roku, spadł do 5,0 proc. z 5,1 proc. miesiąc wcześniej i 5,9 proc. w lokalnym maksimum z II połowy 2024 r. – Główną przyczyną wydają się być amerykańskie cła – eksport do USA spadł o 7,7 proc. m/m i aż 13,8 proc. r/r, osiągając najniższy poziom od marca 2022 r. Jednak to nie tylko słabszy eksport ciąży na bilansie. Główna zmiana to zatrzymanie spadku importu jako proc. PKB – efekt odbicia popytu wewnętrznego w Niemczech – stwierdzają. Potwierdza to m.in. wzrost importu z Polski do Niemiec o 9,2 proc. r/r, co może być także sygnałem trendów nearshoringowych. Według specjalistów z PKO BP hipotezę tę wspiera fakt, że od kilku miesięcy Niemcy więcej eksportują do Polski niż do Chin.

Czytaj więcej

Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju

Maleje niemiecki handel z krajami UE...

W maju Niemcy wyeksportowały do państw członkowskich Unii Europejskiej towary o wartości 71,3 mld euro, a importowały towary o wartości 57,7 mld euro. W porównaniu z kwietniem eksport do krajów UE spadł o 2,2 proc., a import o 3,6 proc. Wartość towarów wyeksportowanych do krajów strefy euro wyniosła łącznie 49,3 mld euro (-2,6 proc.), a wartość towarów zaimportowanych wyniosła 37,9 mld euro (-3,2 proc.). Towary o wartości 22,0 mld euro (-1,3 proc.) zostały wyeksportowane do krajów UE nienależących do strefy euro, podczas gdy wartość towarów zaimportowanych z tych krajów wyniosła 19,8 mld euro (-4,2 proc.).

Czytaj więcej

Niemiecki import tanieje, eksport drożeje

... i z krajami spoza UE

Eksport towarów do krajów spoza UE wyniósł w maju 58,1 mld euro, podczas gdy import z tych krajów wyniósł łącznie 53,3 mld euro. W porównaniu z kwietniem 2025 r. eksport do krajów trzecich spadł o 0,3 proc., a import o 4,1 proc.

Większość niemieckiego eksportu trafiła w maju do Stanów Zjednoczonych. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych i kalendarzowych eksport do USA spadł o 7,7 proc. w porównaniu z kwietniem, a jego wartość spadła do 12,1 mld euro, co stanowi najniższy poziom od marca 2022 r. (11,9 mld euro). W porównaniu z majem 2024 r. eksport do Stanów Zjednoczonych spadł o 13,8 proc. w ujęciu kalendarzowym i po wyeliminowaniu czynników sezonowych. Eksport do Chińskiej Republiki Ludowej spadł o 2,9 proc. do 6,8 mld euro w porównaniu z kwietniem 2025 r. Natomiast w porównaniu z miesiącem poprzednim eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł o 15,1 proc. do 7,2 mld euro.

W maju większość importu pochodziła z Chińskiej Republiki Ludowej. Wartość importu wzrosła o 1,0 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem import ze Stanów Zjednoczonych spadł o 10,7 proc. do 7,4 mld euro. Import z Wielkiej Brytanii wzrósł w tym samym okresie o 4,0 proc. do 3,1 mld euro.

Eksport do Federacji Rosyjskiej spadł w maju do 0,5 mld euro w porównaniu z kwietniem i o 11,1 proc. w porównaniu z majem 2024 r. Import wzrósł o 9,4 proc. do 0,1 mld euro w porównaniu z kwietniem i spadł o 39,8 proc. w porównaniu z majem 2024 r.

Gospodarka światowa
Trump ogłosił cła na miedź. Ceny surowca rekordowo wysokie
Gospodarka światowa
Wojny handlowe przestały straszyć inwestorów?
Gospodarka światowa
Nie ma kto zarządzać rosyjskimi pieniędzmi w Liechtensteinie
Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe
Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?