Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Z początkiem 2018 r. zacznie obowiązywać Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 9 (IFRS 9), który zastąpi obowiązujący obecnie IAS 39. Podstawowym celem tej ewolucji jest zaadresowanie krytyki, która pojawiła się wobec obecnego standardu. Dotyczyła w głównej mierze opóźnionego rozpoznawania strat kredytowych, opartego na modelu strat poniesionych, które unaoczniło się w trakcie ostatniego kryzysu finansowego. IFRS 9 ma być odpowiedzią na te zarzuty poprzez pełniejsze i wcześniejsze odzwierciedlenie w sprawozdaniach ryzyka kredytowego ponoszonego przez instytucje finansowe przy wykorzystaniu modelu koncepcji strat oczekiwanych. Oznacza to w praktyce, że banki, ujmując w sprawozdaniu finansowym kredyty, będą musiały uwzględniać swoje oczekiwania dotyczące strat, które dopiero mogą nastąpić w przyszłości.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.