– Akcje producentów leków i urządzeń medycznych są szczególnie ciekawe w obecnej fazie giełdowej, czyli na końcowym etapie hossy. Wynika to z tego, że ich biznes jest stosunkowo mało skorelowany z koniunkturą gospodarczą, gdyż zapotrzebowanie na usługi związane z medycyną jest zawsze. Na wzrost tego rynku wpływa dodatkowo długoterminowy trend, czyli starzejące się społeczeństwo – wskazuje Adrian Kowolik, analityk East Value Research.
Analizując spółki z branży medycznej, należy być ostrożnym. W tym segmencie mamy zarówno spółki notujące zyski, jak i takie, które praktycznie nie osiągają jeszcze przychodów, ponieważ nie wprowadziły jeszcze do sprzedaży swoich produktów.
– Na głównym rynku GPW ten segment jest reprezentowany między innymi przez mocno zróżnicowaną grupę spółek. Są takie, które mogą pochwalić się długą historią zysków i dywidend, ale i takie, które nadal generują wysokie straty. Uważam, że przy wyborze spółek do portfela warto mieć na uwadze przede wszystkim dwa czynniki: historię danej spółki i osiągnięcia jej kluczowych pracowników oraz międzynarodowy potencjał sprzedaży jej produktów – zwraca uwagę ekspert.
Branżowe perełki
Wśród spółek, które już zdążyły przyzwyczaić inwestorów do systematycznej poprawy wyników finansowych, jest Celon Pharma. Zdaniem Beaty Szparagi-Waśniewskiej, analityk Vestora DM, biofarmaceutyczna spółka ma spore szanse na kontynuację pozytywnego trendu w tegorocznych wynikach. – Spodziewamy się wysokiej dynamiki wyników Celon Pharmy w 2019 r. Prognozujemy przychody spółki na poziomie 164 mln zł, co oznacza wzrost o 33 proc. rok do roku i spodziewamy się zysku netto 45 mln zł, co daje wzrost o 48 proc. rok do roku. Oczekujemy, że ekspansja geograficzna leku Salmex w Europie będzie czynnikiem wzrostu wyników w tym roku. Z kolei w projektach badawczych spółka spodziewa się ukończenia II fazy badań klinicznych esketaminy w II kwartale 2019 r. i wówczas projekt ma osiągnąć potencjał transakcyjny. Wyzwaniem może być naszym zdaniem rekrutacja pacjentów w badaniach klinicznych – prognozuje.
Największe nadzieje pokładane są w sprzedaży eksportowej. – Moim zdaniem Celon Pharma będzie nadal rozwijać eksport, a to powinno się przełożyć pozytywnie na poziom sprzedaży, a przede wszystkim na poziom zysków. Motorem poprawy powinien być eksport, a także pozyskanie przez spółkę partnerów w projektach innowacyjnych, z których najbardziej prawdopodobnym wydaje się być projekt esketaminy – uważa Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ. – Największym wyzwaniem są na pewno rozwój projektów innowacyjnych i rejestracja Salmeksu na kolejnych rynkach eksportowych – dodaje.