REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Aktualne wskaźniki dla spółek z branży IT dają do myślenia

Notowania wielu firm technologicznych są rekordowo wysokie. Inwestorzy są przekonani, że sektor będzie beneficjentem trwającej pandemii. Ale czy rynek już tego nie zdyskontował?
Foto: Fotolia

Nasdaq bije rekordy, podobnie jak rodzimy indeks WIG-informatyka. Ten ostatni mimo lekkiej wtorkowej korekty jest o 9 proc. wyżej niż podczas bańki internetowej w 2000 r. Wprawdzie fundamenty spółek technologicznych, ich perspektywy i modele biznesowe są lepsze niż 20 lat temu, ale warto to również skonfrontować ze wskaźnikami wyceny.

Dobra płynność sektora

Mediana (bazująca na prognozowanych 12-miesięcznych zyskach) wskaźnika ceny do zysku dla spółek IT wynosi 16,1 i jest o ponad 13 proc. wyżej od średniej z ostatnich trzech lat, na co wpływ ma osłabienie się wyników przedstawicieli sektora spowodowane pandemią – zwraca uwagę DM mBanku. Analitycy podtrzymują jednak pozytywne podejście do sektora. Ich zdaniem spółki IT powinny poradzić sobie ze spowolnieniem gospodarczym względnie dobrze. Co więcej, sytuacja kredytowa w tej branży jest korzystna – większość firm dysponuje gotówką netto lub ma niewielkie długi.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA