REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Wraca sprawa kartelu sieci komórkowych

Sąd Najwyższy przyjął kasację Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sporze z czterema sieciami komórkowymi, toczącym się od 2011 roku – dowiaduje się „Parkiet".
Foto: Adobestock

Naszą informację potwierdza UOKIK. – Z telefonicznych ustaleń wynika, że Sąd Najwyższy przyjął naszą skargę kasacyjną do rozpoznania na rozprawie. Czekamy na postanowienie o przyjęciu do rozpoznania, które powinno wkrótce wpłynąć do UOKiK – odpowiedziało na nasze pytanie biuro prasowe urzędu antymonopolowego.

Przypomnijmy, że decyzją z 2011 roku UOKIK nałożył na Centertel (dziś część Orange Polska), PTC (dziś T-Mobile Polska), Polkomtel (sieć Plus) oraz P4 (spółka zależna Play Communications) w sumie 113 mln zł kary za zmowę na rynku telewizji mobilnej.

Urząd, kierowany wtedy przez Małgorzatę Krasnodębską-Tomczyk stwierdził, że telekomy ustalały stanowisko w rozmowach z firmą Info-TV-FM, która, aby świadczyć usługi abonentom, musiała zawrzeć umowy z operatorami.

Ostatni wyrok w tej sprawie zapadł w marcu 2017 roku. Sąd Apelacyjny oddalił wówczas apelację UOKIK od wyroku sądu pierwszej instancji, który zdecydował po myśli telekomów.

Nasi rozmówcy podają, że SN nie ustalił na razie daty rozpatrzenia kasacji UOKiK.

Polkomtel dostał w 2011 r. 33,4 mln zł kary, spółka z grupy Orange – 35 mln zł, poprzednik T-Mobile Polska – 34 mln zł, a P4 – 10,7 mln zł.

Dodatkowo za utrudnianie postępowania urząd ukarał wówczas Plusa i T-Mobile odpowiednio 130 i 123 mln zł grzywny. Telekomy uzyskały obniżenie tych kar w sądach i walczyły o ich anulowanie.

Ewentualna wygrana UOKiK rodziłaby skutki także dla Magna Polonia, która była udziałowcem Info-TV-FM. Magna wystąpiła z pozwem przeciwko telekomom, aby uniknąć przedawnienia. Domagała się 600 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA