Technologie

Rynek IT w 2021 r. nabierze tempa

Segment oprogramowania dla biznesu urośnie najmocniej. Które firmy na tym zyskają?
Foto: AFP

Ponad 3,9 bln USD wyniosą w tym roku globalne wydatki na IT – szacuje Gartner. W 2020 r. były rzędu 3,7 bln USD i rok do roku spadły o 3,2 proc. Choć pandemia wymusiła przyspieszoną cyfryzację, to jednocześnie firmy musiały zacisnąć pasa i ciąć budżety, również na IT. Część projektów (tych, które nie były w danym momencie niezbędne) przesunęła się na 2021 r.

Największa dynamika

To m.in. dlatego tegoroczne prognozy dla branży IT wyglądają tak optymistycznie. Gartner szacuje, że urosną wszystkie kluczowe segmenty rynku. Najwyższe, bo niemal 9-proc., wzrosty dotyczą oprogramowania dla przedsiębiorstw (segment ten w zeszłym roku skurczył się o 2,4 proc.). Co istotne, na 2022 r. prognozowane są dalsze zwyżki, i to jeszcze wyższe, ponad 10-proc. To dobra wiadomość dla firm tworzących oprogramowanie, w tym dla Comarchu, Asseco Poland czy Atende. Gros sprzedaży Asseco i Comarchu pochodzi z rynków zagranicznych, więc poprawa globalnej koniunktury w segmencie IT jest dla tych firm szczególnie ważna.

Drugim pod względem prognozowanej dynamiki segmentem na rynku IT jest sprzęt. Zdaniem Gartnera można spodziewać się tu 8-proc. wzrostu. Byłaby to zmiana aż o 16 pkt proc. względem 2020 r. (wtedy rynek spadł o 8 proc.). Wzrost popytu na sprzęt IT to dobra wiadomość nie tylko dla producentów, ale też dystrybutorów. Ci notowani na giełdzie – Asbis i AB – już w zeszłym roku informowali o wzroście sprzedaży laptopów i innych urządzeń związanych z pracą zdalną i e-nauką. Zarówno notowania AB, jak i Asbisu poruszają się w trendzie wzrostowym, przy czym w przypadku Asbisu dynamika kursu jest zdecydowanie wyższa. Akcje są rekordowo drogie – kosztują teraz pięć razy więcej niż w połowie marca 2020 r. Warto odnotować, że Gartner nie jest już tak optymistyczny, jeśli chodzi o popyt na sprzęt w 2022 r. Szacuje wzrost na zaledwie 1,3 proc.

Cyfryzacja pod lupą

Kolejnymi segmentami rynku IT, które mogą w 2021 r. radzić sobie bardzo dobrze, są centra danych (+6,2 proc.) oraz usługi informatyczne (+6 proc.). Największa część całego tortu (1,4 bln USD ze wspomnianych już 3,9 bln USD prognozowanych na ten rok) przypada na usługi telekomunikacyjne. One urosną o 4,5 proc., a w 2022 r. o 3,3 proc.

Digitalizacja w biznesie przyspieszyła, ale polskie firmy nadal odstają in minus, jeśli chodzi np. o poziom wykorzystania rozwiązań chmurowych, choć w ciągu dwóch lat wskaźnik ten wzrósł ponaddwukrotnie.

Foto: GG Parkiet

– Digitalizacja przyspieszy. To pewne, ale może to mieć jeszcze jeden efekt. Otóż istnieje spore ryzyko, że przepaść między cyfrowymi liderami a spóźnialskimi się powiększy. Czy tak będzie? To zależy już od samych przedsiębiorców. Eksperci nie wykonają za nich pracy, mogą jedynie doradzać – podsumowuje Michał Górecko, dyrektor pionu sprzedaży BPSC.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.