REKLAMA
REKLAMA

Technologie

DM BZ WBK ma dobre zdanie o dystrybutorach sprzętu IT

Analitycy DM BZ WBK, w raporcie z 27 czerwca, zalecają kupowanie akcji ABC Daty i Action oraz trzymanie papierów AB.
Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Zbigniew Porczyk, analityk DM BZ WBK, pozytywnie ocenia perspektywy firm z sektora dystrybucji sprzętu IT. Przestrzega jednak przed zbytnim optymizmem. Zwraca uwagę na czynniki ryzyka, które mogą negatywnie wpłynąć na wysokość wypracowywanych przez firmy zysków, m.in. rosnące zapotrzebowanie na kapitał obrotowy oraz spadające marże. Przypomina, że od poprzedniego materiału (ukazał się we wrześniu) najważniejsze spółki pokazywały lepsze niż w poprzednich okresach wyniki finansowe (np. za cały 2010 r.). Pozytywny trend był również kontynuowany w I kwartale tego roku. Sprzedaż wzrosła rok do roku o 25 proc. a raportowane zyski netto (uwzględniające zdarzenia jednorazowe) aż o 60 proc. Specjalista oczekuje, że również II kwartał i tym samym całe I półrocze było dla branży udane. Zakłada dalszy, 13-proc. wzrost obrotów (w porównaniu z I półroczem 2010 r.) i 15-proc. wzrost zysku netto.

Długoterminowo, w perspektywie kilku lat analityk DM BZ WBK prognozuje, że rynek dystrybucji sprzętu IT będzie rósł w tempie 5-6 proc. rocznie. „Spodziewam się, że liderzy rynku będą rosnąć szybciej a jednym z czynników rozwoju będzie konsolidacja branży” – pisze autor materiału.

Przedstawiciel DM BZ WBK zaleca, podobnie we wrześniowym raporcie, jak kupowanie akcji ABC Daty. Wycenia je na 4 zł wobec 3,8 zł wcześniej. Rekomendacja znacząco różni się od odtajnionego w zeszłym tygodniu raportu Erste. Specjalista tego biura zalecał sprzedawania akcji ABC Daty wyceniając je na 2,7 zł. We wtorek rano za akcje dystrybutora płacono, po 3,33-proc. wzroście, 3,1 zł. Analityk DM BZ WBK prognozuje, że w 2011 r. ABC Data zarobi na czysto 53,4 mln zł przy 3,34 mld zł. W 2012 r. będzie to odpowiednio: 57,1 mln zł i 3,6 mld zł.

Zalecenie „kupuj” otrzymały też, podobnie jak jesienią 2010 r., papiery Action. Cena docelowa została jednak obniżona do 22,5 zł z 26 zł. Kurs giełdowy dzisiaj przed południem wynosił 18,98 zł. Autor raportu szacuje, że tegoroczny zysk netto Action wyniesie 35,1 mln zł. W przyszłym roku powiększy się do 37,5 mln zł. Przychody w bieżącym roku wyniosą 2,39 mld zł a w kolejnym 2,57 mld zł.

Akcje ostatniego z dużych dystrybutorów, czyli AB, otrzymały zalecenie „trzymaj” (bez zmian). Cena docelowa wzrosła jednak do 24 zł z 23 zł. Wtorkowy, przedpołudniowy kurs, wynosił 23,49 zł. Według specjalisty DM BZ WBK tegoroczny zysk netto grupy AB sięgnie 52,9 mln zł przy 3,51 mld zł obrotów. W 2012 r. przychody wzrosną do 3,71 mld zł a zarobek netto spadnie do 46,2 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA