Surowce i paliwa

Moody's zmienił perspektywę ratingu PKN Orlen na negatywną, ocena Baa2 bez zmian

Moody's Investors Service potwierdził rating podmiotu (issuer rating) PKN Orlen na poziomie Baa2 oraz ocenę indywidualną (baseline credit assessment - BCA) na poziomie baa3, podała agencja. Perspektywa wszystkich ratingów została zmieniona na negatywną ze stabilnej.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Jednocześnie Moody's potwierdził rating obligacji o wartości 500 mln euro, zapadających w 2021 r. oraz obligacji o wartości 750 mln euro, zapadających w 2023 r. na poziomie Baa2. Papiery te zostały wyemitowane przez Orlen Capital AB (publ) z gwarancjami PKN Orlen.

"Perspektywa ratingów PKN Orlen została zmieniona na negatywną ze stabilnej, odzwierciedlając intencję spółki w kwestii nabycia 100% kapitału jednej z największych polskich grup energetycznych - Energa S.A. (Baa1, ratingi w trakcie przeglądu) za ok. 2,9 mld zł (ok. 680 mln euro), a jednocześnie PKN Orlen jest w trakcie przejmowania drugiej co do wielkości polskiej firmy rafineryjnej Grupa Lotos S.A. z kapitalizacją rynkową wynoszącą ok. 16 mld zł (3,7 mld euro)" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie PKN Orlen planuje przeznaczyć znaczące środki na program rozwoju petrochemii, chce także zwiększyć swoje zaangażowanie w segmentach wytwarzania energii oraz odnawialnych źródeł energii, podkreślono także.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Powiązane artykuły