Surowce i paliwa

Liczne nieprawidłowości w firmie zależnej PGNiG

NIK oszacowała finansowe konsekwencje nieprawidłowości w Exalo Drilling na 21,5 mln zł. Z kolei koncern zgłosił do nich zastrzeżenia.
Foto: Bloomberg

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła liczne nieprawidłowości w działalności zagranicznej Exalo Drilling, firmy zależnej od PGNiG, zajmującej się świadczeniem lądowych usług wiertniczych i serwisowych. Ich konsekwencje finansowe szacowane są na 21,5 mln zł. Na tę kwotę składają się niezapłacone należności z wadliwie zawartego kontraktu, kary skarbowe, nienależnie pobrane świadczenia pracownicze i kary ekologiczne. Według NIK część mechanizmów funkcjonowania wiertniczej grupy była obarczona istotnymi ryzykami prawnymi i podatkowymi, a nadzór PGNiG nie był w pełni skuteczny i wystarczający wobec występujących problemów.

NIK zidentyfikowała w Exalo Drilling cztery grupy nieprawidłowości. Trzy odnoszą się do rynku kazachskiego i dotyczą: zawarcia kontraktu z naruszeniem prawa, składania w nieprawidłowej formie i z przekroczeniem terminów tzw. certyfikatów rezydencji oraz braku realizacji miejscowych wymogów środowiskowych. Ponadto w pakistańskim oddziale spółki doszło do nienależnego pobrania świadczeń przez pracowników.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.