REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Czysty zarobek PGNiG spadł o ponad 90 proc.

Kondycja finansowa koncernu uległa poprawie we wszystkich działach, poza kluczowym wydobyciem ropy i gazu. O dalszą poprawę w najbliższych miesiącach może być jednak trudniej
Foto: materiały prasowe

W końcówce ubiegłego roku kondycja finansowa grupy PGNiG okazała się lepsza od oczekiwanej przez ogół analityków i inwestorów, co znalazło odzwierciedlenie w poniedziałkowych notowaniach akcji spółki. Na otwarciu sesji płacono za nie 3,69 zł, co oznaczało wzrost kursu o 2,9 proc. Po kilku minutach cena rosła nawet o 4,4 proc. Mimo wyraźnego wzrostu popytu na walory gazowniczej firmy, ich notowania nadal są niskie, zwłaszcza jeśli porównać je z tymi sprzed kilku kwartałów, miesięcy czy tygodni.

Niższe ceny gazu

PGNiG pozytywnie zaskoczyło przede wszystkim skonsolidowanymi danymi dotyczącymi kluczowego wskaźnika, czyli zysku EBITDA. W IV kwartale ubiegłego roku wyniósł on 1,57 mld zł i był o 16,3 proc. lepszy od wypracowanego w tym samym czasie 2018 r. Na jego poprawę największy wpływ miało mocne ograniczenie strat z działalności związanej z obrotem i magazynowaniem gazu. To po części efekt 11-proc. spadku dziewięciomiesięcznego średniego kursu ropy Brent, od którego w dużej mierze uzależniona jest cena, po której polska grupa importuje błękitne paliwo z Rosji. Ale firma mogła sprzedawać surowiec do gospodarstw domowych po cenie o 2,5 proc. wyższej niż rok wcześniej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA