Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.04.2025 07:40 Publikacja: 14.01.2025 06:00
Foto: Adobestock
– Za mocny wzrost odpowiedzialna jest pogoda w USA. Niskie temperatury wywołały ogromne zużycie gazu w ostatnich dniach, a najnowsze prognozy wskazują, że w perspektywie przynajmniej dwóch tygodni niskie temperatury będą się utrzymywać – wskazują analitycy XTB. Podobne zjawiska widać także w Europie, gdzie dodatkowo doszedł jeszcze jeden aspekt o charakterze geopolitycznym.
– W Europie również doszło do spadku temperatur, a dodatkowo zmniejszyła się dostępność gazu po zamknięciu transferu gazu z Rosji przez Ukrainę do krajów południa Europy. Warto również wspomnieć, że administracja Bidena nałożyła szereg sankcji na różne rosyjskie firmy, w tym również porty LNG. To potencjalnie może wpłynąć na zwiększenie popytu na amerykańskie LNG przez europejskie kraje – podkreślają eksperci XTB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas