REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Prognozowanie cen ropy to dla spółek z GPW duże wyzwanie

Według Orlenu w 2020 r. średnia cena ropy wzrośnie, w ocenie Lotosu i PGNiG – nie zmieni się, a zdaniem Unimotu – spadnie. Serinus uważa jej oszacowanie... za niemożliwe.
Foto: Adobestock

W ostatnich dniach kurs ropy naftowej Brent spadał nawet poniżej 55 USD za baryłkę. Wcześniej tak nisko znajdował się ponad rok temu. Co więcej, jeszcze na początku stycznia za ropę płacono ponad 65 USD. Obecne wahania jej cen nie są niczym nowym, co nie zmiana faktu, że cały czas bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wyniki finansowe wielu giełdowych spółek. W ubiegłym roku średnia cena ropy wynosiła 64 USD za baryłkę. Na ile szacują ją dziś główni zainteresowani?

Otoczenie powinno sprzyjać

PKN Orlen spodziewa się w tym roku średniej ceny ropy na niewiele wyższym poziomie niż w 2019 r. Konkretnej wartości nie podaje. Chętniej mówi, co zdecyduje o wzroście. – Przyczyni się do tego wyższy popyt na surowiec niż w 2019 r. oraz prawdopodobna reakcja OPEC ograniczająca podaż. O notowaniach ropy decyduje oczekiwane zapotrzebowanie oraz podaż, na którą składa się przyrost wydobycia i zmiana stanu zapasów – twierdzi biuro prasowe Orlenu. Zauważa jednocześnie, że czynniki geopolityczne modyfikują oczekiwania odnośnie do podaży surowca (konflikt z Iranem wzbudził obawy o utrzymanie ciągłości dostaw) i zapotrzebowania (koronawirus obniżył popyt).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA