Surowce i paliwa

Lotos: Majewski powołany na prezesa

W najbliższy poniedziałek funkcję prezesa Grupy Lotos obejmie Paweł Jan Majewski. Od początku grudnia, gdy odwołano Mateusza Boncę, na tym stanowisku był wakat.
Foto: Shutterstock

Wiele osób wskazywało wówczas, że szefem gdańskiego koncernu zostanie Jarosław Wittstock, wiceprezes spółki. W grudniu powołano go zresztą na p.o. prezesa Lotosu, a w ostatnich latach była to przepustka do prezesury. Rada nadzorcza spółki zdecydowała jednak inaczej.

Majewski karierę zawodową rozpoczął w 2002 r., początkowo jako prawnik działu prawnego w spółkach KGZ, Żywiec Trade, Projekty Kapitałowe, a następnie dyrektor działu prawnego w Intacto Centrum Windykacji. Kierownicze stanowiska zajmował też w: Petrolocie (obecnie Orlen Aviation) i PGNiG Termika. Był też członkiem zarządu DO & CO Poland, wiceprezesem Huty Stalowa Wola i prezesem Airport Cleaning Service.

Obecnie w zarządzie Lotosu, poza Majewskim i Wittstockiem, są: Zofia Paryła, wiceprezes ds. finansowych, Jarosław Kawula, wiceprezes ds. produkcji i handlu, i Marian Krzemiński, wiceprezes ds. inwestycji i innowacji. Giełdowi inwestorzy od nowego prezesa i zarządu oczekują przede wszystkim szybkich rezultatów w zakresie wzrostu efektywności instalacji wybudowanych niedawno w ramach sztandarowego projektu EFRA, który już jakiś czas temu miał istotnie zwiększyć zyskowność koncernu. Oczekiwany jest też wzrost wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Ostatnio w tym biznesie koncern odnotowywał istotne spadki na wszystkich rynkach.

Swoje oczekiwania wobec Lotosu w kontekście przejęcia gdańskiego koncernu przez PKN Orlen i w odpowiedzi na interpelację poselską wyraził wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Stwierdził, że po konsolidacji w ramach specjalizacji Lotos może rozważyć stworzenie klastra technologii wodorowych i czystych technologii energetycznych, uwzględniającego m.in. dotychczas realizowany projekt tzw. Pure H2 i projekty wodorowe Orlenu. TRF

Notowania akcji na stronie:

Powiązane artykuły