REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Rynek chce dywersyfikacji dostaw gazu do Polski

Giełdowe spółki liczą, że nowe możliwości importu błękitnego paliwa przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności i bezpieczeństwa.
Foto: Shutterstock

Od kilku lat zużycie gazu ziemnego w Polsce rośnie. Z ostatnich danych obejmujących 2018 r. wynika, że było ono rekordowe i wyniosło 19,7 mld m sześc. (wg koncernu BP) lub 18,3 mld m sześc. (wg URE). Coraz większe mamy też możliwości jego sprowadzania z innych krajów. Mimo to nadal kluczowe znaczenie odgrywa surowiec rosyjski kupowany na postawie kontraktu jamalskiego. Zawarta z Gazpromem umowa obowiązuje do końca 2022 r. Na jej podstawie PGNiG może importować do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, przy czym musi odebrać przynajmniej 85 proc. tego wolumenu. Jak zapewnia PGNiG, nowy kontrakt z Rosjanami nie będzie podpisany. Powodami są: nieprzewidywalność importu ze wschodu, traktowanie przez Moskwę gazu jako środka nacisku na inne państwa oraz wysoka cena i brak elastyczności w dotychczasowych dostawach.

Nowe kierunki

Po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego gaz dostarczany przez PGNiG krajowym odbiorcom ma pochodzić z trzech podstawowych źródeł: morskich dostaw LNG, gazociągowych z Norwegii i wydobycia krajowego. – W przypadku LNG, spółka posiada już znaczący portfel kontraktów oparty na umowach długoterminowych z firmami z USA i Kataru. Wolumen zakontraktowanego paliwa po 2022 r. wzrośnie do 12 mld m sześc. po regazyfikacji rocznie – informuje PGNiG. Koncern zapowiada też dalszy rozwój wydobycia w Norwegii poprzez zagospodarowanie już posiadanych koncesji i nabywanie nowych. Celem PGNiG jest osiągnięcie za trzy lata produkcji na poziomie 2,5 mld m sześc. gazu rocznie. Grupa jest też przygotowana do podpisania nowych kontraktów na dostawy norweskiego surowca z firmami działającymi na tamtejszym rynku tak, aby wykorzystać całą dostępną przepustowość gazociągu Baltic Pipe, czyli 10 mld m sześc. rocznie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA