Przemysł

Hossa w AGD się skończyła, ale branża wierzy w jej powrót

Od maja sprzedaż sprzętu domowego z fabryk do sklepów spada. Mimo to narastająco nadal jest ponad 6 proc. wyższa niż rok temu. Przedstawiciele branży oczekują, że od września trend znów się odwróci.
Foto: Adobestock

W tym roku, licząc do końca sierpnia, od producentów do sklepów trafiło w sumie ponad 4,5 mln sztuk dużego sprzętu AGD – wynika z danych branżowej organizacji APPLiA Polska, które „Parkiet" publikuje jako pierwszy. To o nieco ponad 6 proc. więcej niż rok temu w tym okresie, jednak od maja widać niekorzystny trend i spadki. Najgorszy był lipiec – gorszy nie tylko niż w 2020 r. i to o ponad 20 proc., ale nawet słabszy o ponad 2 proc. niż lipiec 2019 r.

Chwilowy koniec boomu?

Firmy przyznają, że lato oznaczało dla nich odejście od dotychczasowego nawet dwucyfrowego wzrostu z ostatnich miesięcy. – Lipiec był trudny dla producentów, Polacy byli spragnieni wyjazdów i szczególnie w Polsce widać było ten trend. Zakupy wyraźnie spadły, widać to od czerwca, kiedy temperatury wzrosły i popyt przesunął się na usługi. Sierpień również wyglądał podobnie – mówi Michał Rakowski, członek zarządu Grupy Amica. ds. finansowych i zasobów ludzkich. – Widzimy powrót do korzystnych trendów we wrześniu. Wraca chęć zakupów. Liczymy, że tak będzie także w kolejnych tygodniach. Jest na pewno inaczej niż w lipcu i liczymy, że w październiku i listopadzie, kiedy realizujemy największą sprzedaż z naszego zakładu, będzie także dobrze – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.