REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Dywidenda z Apatora będzie niższa

Zarząd Apatora obniżył rekomendację wypłaty dywidendy z zysku za 2019 r. do 1,10 zł brutto na akcję z 1,30 zł poprzednio. Przy obecnym kursie wynoszącym około 19 zł daje to stopę dywidendy na poziomie ponad 5,7 proc.
Foto: Adobestock

- Nowa rekomendacja podyktowana jest zwiększoną ostrożnością w podejściu zarządu do oceny przyszłej sytuacji gospodarczej, szczególnie uwzględniając potencjalny wpływ pandemii, nie w pełni możliwy do oszacowania na bieżącym etapie - wyjaśnia Apator w komunikacie.

- Jednocześnie zarząd podkreśla, że chce kontynuować politykę redystrybucji, a sytuacja spółki i Grupy Apator umożliwia dzielenie się wypracowanymi zyskami z akcjonariuszami – dodano.

Na poczet dywidendy z zysku za 2019 r. w dniu 12 grudnia 2019 r. wypłacona została zaliczka w wysokości 0,45 zł brutto na akcję. Zarząd rekomenduje wypłatę pozostałej części dywidendy w kwocie 0,65 zł brutto na akcję 31 sierpnia 2020 r. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na walnym zgromadzeniu zaplanowanym na 25 maja.

Pod koniec lutego zarząd Apatora rekomendował wypłatę dywidendy z ubiegłorocznego zysku w wysokości 1,30 zł brutto na jedną akcję. W ubiegłym roku do kieszeni akcjonariuszy trafiło prawie 43 mln zł z zysku za 2018 rok, co oznaczało wypłatę dywidendy w wysokości 1,30 zł na akcję.

Pogorszenie perspektyw rozwoju wywołane pandemią Covid-19 wymusiło na wielu spółkach zmianę priorytetów. W sytuacji oczekiwanego spadku obrotów w wielu branżach zarządy firm stawiają na zabezpieczenie płynności finansowej. Część spółek, dotąd co roku dzielących się zyskiem z akcjonariuszami, ogłosiła, że zawiesza w tym roku wypłatę dywidendy, a spora grupa firm skłania się ku takiej decyzji. Wśród firm przemysłowych z warszawskiej giełdy, które w tym roku zrezygnowały z wypłaty są m. in. Alumetal, Arctic Paper, Famur, Mangata czy Wielton.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA