Profesjonalny inwestor

Da się grać na spadki funduszami, ale raczej mało efektywnie

W TFI znajdziemy produkty, które inwestują w kontrakty terminowe, pozwalając zwielokrotnić zysk przy trendzie wzrostowym bądź zarabiać podczas spadków. Problem tkwi w realizacji zleceń.
Foto: Adobestock

Krajowe TFI oferują rozwiązania pozwalające osiągać większe zyski przy trendzie wzrostowym akcji albo zarabiać podczas spadków, wykorzystując do tych celów kontrakty terminowe. Część z tych produktów ma jednak znikome aktywa. Do tego otwarte fundusze inwestycyjne w związku z długim czasem realizacji zlecenia nie do końca nadają się do spekulacyjnych zagrań.

Charakter nie do końca spekulacyjny

Kontrakty terminowe znajdziemy m.in. w funduszach absolutnej stopy zwrotu, jednak zwykle służą tam do zabezpieczania innych pozycji. W ofercie krajowych TFI jest jednak kilka funduszy o nieco innym, agresywniejszym charakterze, które grają na wzrosty bądź spadki indeksów właśnie za pomocą kontraktów terminowych. Chodzi o dwa produkty Quercusa TFI (lev i short), a także Ipopema Short Equity oraz Altius Short, obecnie zarządzany przez BPS TFI. Trzy ostatnie pozwalają zarabiać uczestnikom podczas spadków indeksów akcji, a ich benchmarkiem jest WIG20short.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.