Portfel inwestycyjny

W lipcu WIG i inne indeksy mogą błyszczeć

Koniunktura na globalnych giełdach sprzyja, dlatego eksperci obstawiają wzrost indeksów w USA i Europie, w tym na GPW. Dobrze ma się również zachowywać rynek surowców.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Po trudnym i wymagającym miesiącu eksperci mają nowe typy. Przeważa optymizm w stosunku do rynków akcji. Dobre perspektywy ma m.in. polski rynek akcji, który po ustanowieniu rekordu ma szansę na kontynuację trendu.

Ciężki miesiąc

Czerwiec nie był łaskawy dla rynków, czego dowodem mogą być stopy zwrotu uzyskane przez specjalistów. Wśród dziewięciu zaledwie jeden – Michał Krajczewski z BM BNP Paribas – zdołał wypracować zysk. Wśród pozostałych pozycje dały ujemny wynik, jednak straty nie były duże i w żadnym przypadku portfel eksperta nie stracił więcej niż 3 proc. W efekcie stopa zwrotu całego portfela wyniosła -1,1 proc.

Krajczewski zdołał wyjść na plus za sprawą jednej pozycji – zakupu ropy naftowej. Zwyżka cen czarnego złota w czerwcu dała mu zarobić 7,5 proc. Co ciekawe, nikt z ekspertów nie postawił na to, że ropa będzie drożała również w lipcu.

Dolar pozostanie mocny?

Czerwiec przyniósł aprecjację dolara i kilku ekspertów spodziewa się, że również w lipcu trend będzie kontynuowany. Dodatkowo rozprzestrzeniający się nowy wariant koronawirusa nie pozostanie bez znaczenia. Z tego powodu Marcin Kiepas z Tickmillu uważa, że GBP/USD powinien spadać. – Umacniający się dolar z jednej strony i rosnąca w Wielkiej Brytanii liczba zakażeń wariantem delta z drugiej powinny dalej spychać notowania GBP/USD. Najpierw do marcowego dołka 1,3669, a później, gdy już zmaterializuje się kilkumiesięczna formacja podwójnego szczytu, jeszcze niżej – mówi.

Łukasz Wardyn z CMC Markets, który stawia na wzrost USD/PLN, tłumaczy, że indeks złotego jest w środku zakresu zmian, czyli teoretycznie w miejscu o największym ryzyku zajmowania pozycji. Byki na złotym mogą mieć wątpliwości co do braku siły złotego w sytuacji tak dobrej atmosfery na rynkach i wysokiej akceptacji na ryzyko. – Problemem pozostaje zwiększający się dystans pomiędzy wysokością stóp procentowych a inflacją w Polsce. Dokładniej, różnice pomiędzy wartością w Polsce a w Czechach czy na Węgrzech, gdzie banki centralne działają lub wysyłają jastrzębie przekazy – mówi Wardyn.

Do zwyżki dolara w ostatnim czasie przyczynił się Fed, jednak niektórzy uważają, że paliwo do wzrostu się kończy. – Czerwiec przyniósł duże odbicie dolara ze względu na zmianę retoryki Fedu. Kolejne sygnały wskazujące, że normalizacja będzie bardzo stopniowa, powinny przynieść lekkie odreagowanie – mówi Rafał Sadoch z DM mBanku.

Optymizm na giełdach

Eksperci są jednak zgodni, że indeksy na GPW powinny radzić sobie dobrze. Kiepas, który stawia na indeks mWIG40, tłumaczy, że perspektywy dla warszawskiej giełdy pozostają bardzo dobre, bowiem określa je oczekiwany mocny wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2021–2022, co w sposób bezpośredni przełoży się na dalszą poprawę wyników spółek. – Dlatego ostatnie pogorszenie nastrojów na GPW to tylko zwykła korekta w trendzie wzrostowym, a potencjalne jej rozszerzenie będzie zachęcać do kupna akcji – mówi.

Wtóruje mu Łukasz Wardyn, mówiąc, że dobre dane z odbijającej mocniej, niż tego oczekiwano, polskiej gospodarki mogą zapewnić stabilność akcjom. Jednak w jego opinii problemem jest i pozostanie jeszcze jakiś czas inflacja. – Z tym związana jest słaba kondycja złotego i mniejsze apetyty na ryzykowanie na polskich aktywach. Niezależnie od fundamentów większość spółek z WIG20 przebiła ważne poziomy oporu lub zanegowała formacje, które mogły zwiastować korektę. Nie dotyczy to banków. WIG-banki doszedł do kluczowej strefy oporu i ona powstrzymała wzrost – mówi Wardyn.

Wśród pozycji w indeksach przeważa optymizm również w ujęciu globalnym. Eksperci stawiają na zwyżki S&P 500, Nasdaq, DAX, CAC40 czy Stoxx 600 banks. Tylko Rogalski spodziewa się, że Nasdaq złapie w lipcu zadyszkę.

Ciekawym typem jest pozycja Sobiesława Kozłowskiego z Noble Securities, który liczy na wzrost indeksu zrzeszającego spółki działające w sektorze miedzi: Solactive Global Copper Miners. – Korekta trwająca od I połowy maja wydaje się zamknięta w postaci klasycznego zygzaka ABC, z czym wiąże się szansa na ruch na nowe tegoroczne maksima – mówi Kozłowski.

Chwilowa korekta?

Czerwiec przyniósł spadki cen wielu surowców, jednak eksperci liczą, że w lipcu los się odwróci. W efekcie spośród dziewięciu typów tylko jedna pozycja jest krótka. Mowa o Bartoszu Sawickim z Cinkciarza, który spodziewa się spadku cen cukru. Tłumaczy on, że notowania cukru na nowojorskiej giełdzie mają za sobą potężny wzrost, któremu sprzyjały także umocnienie reala brazylijskiego i koniunktura na rynku surowców energetycznych. – Wszystkie wspomniane tendencje są zagrożone, a kilka nieudanych prób sforsowania przez cenę pułapu 18 USD grozi zwrotem notowań – mówi Sawicki.

Jego typ stoi jednak w opozycji do trzech innych analityków, którzy liczą na wzrost ceny cukru. Jednym z nich jest Marek Rogalski, który tłumaczy, że rynek cukru jest w długoterminowej hossie od końca kwietnia ub.r. i obecnie staje przed szansą opuszczenia górą dwumiesięcznej konsolidacji.

W lipcowym zestawieniu nie zabrakło długich pozycji w złocie. Kruszec ten był w czerwcu jedną z najgorszych inwestycji, jak jednak tłumaczy Wardyn, presja inflacji nie słabnie i może ponownie zainspirować spekulacyjne ruchy na szeroko rozumianym rynku surowców i towarów.

Portfele na kolejny miesiąc: dziewięciu ekspertów i ich lipcowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Łukasz Wardyn

CMC Markets

USD/PLN

Byki na złotym mogą mieć wątpliwości co do braku siły złotego w sytuacji tak dobrej atmosfery na rynkach i wysokiej akceptacji na ryzyko. Problemem pozostaje zwiększający się dystans między wysokością stóp procentowych a inflacją w Polsce. Wejście: 3,8. Cel: 3,945. SL: 3,73.

złoto

Ceny złota po wyjściu w górę i przecięciu linii trendu spadkowego w połowie maja wróciły do trendu spadkowego. Presja inflacyjna jednak nie słabnie i może ponownie zainspirować spekulacyjne ruchy na szeroko rozumianym rynku surowców i towarów. Cel: 1840. SL: 1740.

WIG

Dobre dane z odbijającej mocniej, niż tego oczekiwano, polskiej gospodarki mogą zapewnić stabilność polskim akcjom. Cel: 6 proc. zysku. SL: 6 proc. straty.

Marcin Kiepas

Tickmill

GBP/USD

Wzmacniający się dolar z jednej strony i rosnąca w Wielkiej Brytanii liczba zakażeń wariantem delta z drugiej powinny dalej spychać notowania GBP/USD. Najpierw do marcowego dołka na 1,3669, a później jeszcze niżej. Cel: 1,3535. SL: 1,3950.

miedź

Czerwcowy spadek do 8988, a więc w rejon oddziaływania 15-miesięcznej linii trendu wzrostowego, prawdopodobnie kończy dwumiesięczną korektę. Rynek może jeszcze wykonać retest tego dołka, ale z łatwością powinien on zostać obroniony. Wejście: 8980. Cel: 10400. SL: 8680.

mWIG40

Perspektywy dla warszawskiej giełdy pozostają bardzo dobre. Określa je oczekiwany mocny wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2021–2022, co w sposób bezpośredni przełoży się na dalszą poprawę wyników spółek. Wejście: 4720. Cel: 5200. SL: 4600.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

USD/JPY

Notowania ponownie zatrzymały się na poziomie oporu na 111, równocześnie tworząc negatywną dywergencję ze wskaźnikiem RSI. Spadek poniżej 110 będzie potwierdzeniem odwrócenia trendu. Wejście: 110. Cel: 108. SL: 112.

cukier

Korekta cen cukru zatrzymała się, tak jak pod koniec kwietnia, na poziomie istotnego wsparcia ok. 416 centów/t (to jest również rejon szczytów z listopada ub.r.). Oczekujemy odbicia notowań w kierunku tegorocznych maksimów przy 485. Cel: 485. SL: 409.

Nasdaq

Po kilku miesiącach korekty w obszarze spółek wzrostowych Nasdaq wybił się w drugiej połowie czerwca na nowe maksima, co jest naszym zdaniem sygnałem do kontynuacji hossy w sektorze growth. Cel: 16 000. SL: 13 800.

Rafał Sadoch

DM mBanku

EUR/USD

Czerwiec przyniósł duże odbicie dolara ze względu na zmianę retoryki Fedu. Kolejne sygnały wskazujące, że normalizacja będzie bardzo stopniowa, powinny przynieść lekkie odreagowanie. TP: 1,21

złoto

Eurodolar i złoto pozostają w ścisłej korelacji w ostatnich tygodniach, zatem i na tym rynku można liczyć na pewne odreagowanie czerwcowych spadków. TP: 1850.

S&P 500

Hossa w USA jest bardzo silna, a potencjalna zmiana retoryki Fedu nic pod tym względem nie zmieni. Fed w przeszłości udowadniał już, że potrafi zmieniać parametry polityki monetarnej bez większego uszczerbku dla koniunktury. TP: 4350.

Marcin Sulewski

Ipopema Securities

USD/JPY

Podtrzymuję typ sprzed miesiąca. Kurs porusza się w trendzie wzrostowym i wygląda na to, że okres mocniejszego dolara może jeszcze potrwać.

cukier

W sytuacji, kiedy Chiny starają się powstrzymać wzrost ceny surowców przemysłowych, może warto zwrócić uwagę na cukier, który odbił się lekko od dołka z przełomu marca i kwietnia. SL: 410

CAC40

Patrząc przez pryzmat oscylatorów, wiele indeksów wygląda na wykupione. Biorąc jednak pod uwagę otoczenie makro, ewentualna korekta nie powinna być głęboka i szerszy trend w górę powinien zostać utrzymany. Wejście: 6641,91. SL: 6470.

Marek Rogalski

DM BOŚ

USD/RUB

Rubel może stracić na fali obaw przed deltą, która może wpłynąć na dalsze działania Banku Rosji w kwestii podwyżek stóp procentowych. Większa nerwowość może się pojawić w momencie braku spodziewanego ruchu w lipcu. Cel: 77.

Cukier

Rynek cukru jest w długoterminowej hossie od końca kwietnia ub.r. Obecnie staje przed szansą opuszczenia górą dwumiesięcznej konsolidacji.

Nasdaq

Rośnie prawdopodobieństwo korekty na dość wykupionym rynku Nasdaq – ruch powrotny do wybitych w połowie czerwca oporów. Pretekstem może się stać podbicie w górę na rentownościach obligacji w przypadku pojawienia się lepszych danych makro z USA. Cel: 14100.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

USD/PLN

Obawy dotyczące Covid-19 i wzrost stwierdzonych przypadków w Polsce wynikający z agresywnego wariantu delta mogą przejściowo osłabić PLN vs. USD. Również rząd z niepewną większością jest czynnikiem potencjalnie osłabiającym PLN. Wejście: 3,98. SL: 4,22.

srebro

Umocnienie USD wywierało presję na spadek notowań surowców, jednakże inflacyjna faza cyklu koniunkturalnego trwa, co po przejściowej korekcie zwiększa atrakcyjność srebra. Wejście: 26,138. SL: 23,88.

SOLGLOCO Index

Korekta trwająca od pierwszej połowy maja wydaje się zamknięta w postaci klasycznego zygzaka ABC, z czym wiąże się szansa na ruch na nowe tegoroczne maksima. SL: 120.90.

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl

USD/ZAR

Rand to jedna z walut najsilniej reagujących na zmiany nastawienia względem dolara. Ten ostatni w czerwcu korekcyjnie podbił po zaostrzeniu retoryki przez Fed, ale jego dalsze umocnienie jest wątpliwe. W rezultacie USD/ZAR może powracać do trendu spadkowego.

cukier

Kurs na nowojorskiej giełdzie ma za sobą potężny wzrost, któremu sprzyjały umocnienie reala brazylijskiego i koniunktura na rynku surowców energetycznych. Te tendencje są zagrożone, a kilka nieudanych prób sforsowania przez cenę pułapu 18 USD grozi zwrotem notowań.

Stoxx 600 Banks

Indeks ma za sobą spadkową korektę w trendzie wzrostowym. Wyhamowała ona w okolicy marcowych szczytów i 100-sesyjnej średniej ruchomej, co może zwiastować powrót do zwyżki, której będzie sprzyjać otoczenie makroekonomiczne.

Andrzej Kiedrowicz

AvaTrade

EUR/USD

Kurs powinien kontynuować spadkową tendencję ze względu na nadchodzące ze strony Fedu zmniejszenie skali skupu aktywów, czego kolejną konsekwencją może być podwyżka stóp. To powinno mieć pozytywny wpływ na napływ kapitału zagranicznego do USA i umocnienie dolara.

Miedź

Ceny miedzi powinny wzrastać ze względu na rosnący postcovidowy popyt szczególnie ze strony Chin oraz skokowo rosnące wydatki rządów związane ze zdrową energią i zdrowym transportem, gdzie wykorzystuje się w znacznych ilościach m.in. czerwony metal.

DAX

Kurs indeksu powinien być wspierany przez szybko odbudowującą się niemiecką gospodarkę oraz rosnący eksport w związku z taniejącym euro. Dodatkowo widoczny jest spory napływ kapitału zagranicznego na niemiecki rynek kapitałowy.

Pytania do... Michała Krajczewskiego kierownika zespołu doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas

W czerwcu WIG po wielu latach ustanowił nowy rekord. Czy kierunek w górę będzie kontynuowany?

Oczekuję kontynuacji dotychczasowego trendu wzrostowego na polskiej giełdzie. Pomimo obaw przed powtórką z przełomu 2017/2018 r. (dotknięcie przez WIG rekordów, a potem dwa lata gorszej koniunktury) wydaje się, że obecne otoczenie sprzyja inwestycjom na rynku akcji. Po pierwsze, zarówno w 2021 r., jak i w 2022 r. tempo poprawy krajowego PKB będzie nadal przyspieszać, czemu sprzyjać będą programy fiskalne UE oraz Polski Ład. W połączeniu z odbudową globalnej koniunktury pozwala to na mocną poprawę rezultatów przez notowane spółki. Po drugie, rynek akcji pozostaje jedną z niewielu alternatyw lokowania kapitału w otoczeniu historycznie niskich stóp procentowych i rentowności obligacji. Rotację kapitału w kierunku krajowych akcji obserwujemy już od ubiegłego roku, a kolejne miesiące 2021 r. pokazują stopniowo rosnące napływy do funduszy akcji. Równocześnie zarówno wyceny, jak i same nastroje na rynku są jeszcze dalekie od mocno optymistycznych okresów obserwowanych w poprzednich latach, co moim zdaniem jest sygnałem do dalszego wzrostu, a nie budowania średnioterminowego szczytu na rynku akcji. W opisanym otoczeniu zyskiwać powinny małe i średnie spółki, ale także WIG20.

Fed stał się ostatnio nieco jastrzębi. Kiedy można się spodziewać zacieśniania polityki?

Z jednej strony na czerwcowym posiedzeniu Fed dość wyraźnie przesunął prognozy podwyżek stóp procentowych na tzw. dot plot w kierunku 2022 r., z drugiej jednak późniejsze wypowiedzi głównych członków FOMC, szczególnie prezesa Jerome'a Powella, tonowały jastrzębie nastawienie. Uważam, że Fed cały czas będzie się trzymał swojej głównej polityki uśrednionego celu inflacyjnego, co oznacza, że po kilku latach przebywania inflacji poniżej celu obecnie będzie dopuszczał jej wzrost powyżej celu. Ponadto, pomimo wyraźnej poprawy, sytuacja na rynku pracy w USA jest jeszcze dość daleka od obserwowanej przed ubiegłorocznym kryzysem, co wzmacniać będzie mandat Fedu do prowadzenia obecnej polityki monetarnej. Jeśli więc nie nastąpią kolejne gwałtowne zmiany w otoczeniu (kolejna fala koronawirusa albo wyrwanie się inflacji spod kontroli), to najbardziej realny jest przedstawiony przez sam Fed scenariusz, czyli w br. będzie się odbywać dyskusja nad terminem wychodzenia z obecnych programów luzowania. W 2022 r. Fed zacznie ograniczać i zakończy prowadzony skup aktywów, a na początku 2023 r. dokonana pierwszej podwyżki stóp.

Ubiegły miesiąc nie był łaskawy dla surowców. Co na to wpłynęło?

Ceny większości surowców odnotowały w maju oraz czerwcu korektę. Po pierwsze, można ją uznać za realizację dużych zysków, które miały miejsce w bieżącym roku oraz od dołka z marca 2020 r. Po drugie, zwyżki cen surowców rolnych oraz metali przemysłowych przyczyniły się do zwrócenia uwagi na ten sektor przez chińskie władze, które mówiły, że będą się przyglądać działaniom „spekulantów". Po trzecie, wzrost cen surowców energetycznych i przemysłowych spowodowany był dyskontowaniem przez rynek oczekiwanego zwiększenia popytu w globalnej gospodarce. Inwestorzy mogli już w znacznej mierze wycenić lepszą koniunkturę, a to właśnie w br. powinien przypaść szczyt dynamiki odbicia gospo­darczego. dos

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.