Portfel fundamentalny

Faworyci ekspertów do listopadowego portfela

W październiku nie wszystkie pomysły inwestycyjne ekspertów się sprawdziły i część z nich poniosła straty. Dlatego w portfelach na kolejny miesiąc pojawiły się nowe propozycje.
Foto: Adobestock

Mimo kolejnych rekordów głównych indeksów warszawskiej giełdy o zyski z rynku akcji wcale nie było łatwo, o czym przekonały się biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych. Wytypowane przed miesiącem spółki dały zarobić tylko wybranym portfelom (cztery z siedmiu portfeli były na plusie). Zwyżki na GPW nakręcały głównie mocno drożejące akcje banków wsparte perspektywą szybszych, niż do niedawna oczekiwano, podwyżek stóp procentowych, ale ich akcje nie miały zbyt dużej reprezentacji w portfelach.

Typy na listopad

Typujący zapewne wyciągnęli wnioski z poprzedniego miesiąca o czym mogą świadczyć roszady przeprowadzone w portfelach. Znalazło się w nich nieco więcej miejsca na papiery banków, które po ostatnich zwyżkach wprawdzie do tanich nie należą, ale eksperci wierzą, że pozytywne nastawienie inwestorów do sektora powinno się utrzymać. – Silniejsza niż miesiąc temu reakcja Rady Polityki Pieniężnej na wzrost inflacji może podtrzymać trend wzrostowy notowań banków – uzasadniają eksperci Millennium DM.

Do grona listopadowych faworytów trafili również inni przedstawiciele z sektora finansów, jak Kruk, GPW czy XTB. Pierwsza z tych spółek może się pochwalić wciąż wysoką spłacalnością i coraz odważniej inwestuje w nowe portfele wierzytelności. Z kolei za pozostałymi przemawia wzrost zmienności na rynkach finansowych, mający pozytywne przełożenie na ich dochody.

Foto: GG Parkiet

Na celowniku ekspertów znalazły się również spółki związane z szybko rozwijającym się rynkiem e-commerce, czemu sprzyja zmiana zachowań konsumentów i przenoszenie aktywności zakupowej do sieci. Do obecnych już w portfelach Allegro i Answear.com dołączyło więc kilku innych beneficjentów cyfryzacji handlu, jak Tim, Oponeo.pl czy CCC (rozwija eobuwie.pl). Z tego grona najliczniejsza grupę zwolenników oprócz równie rozchwytywanego Timu ma obuwnicza grupa CCC.

– Silny popyt konsumencki w połączeniu z inwestycjami w e-commerce i rozszerzeniem oferty powinien sprzyjać dalszej poprawie wyników w II półroczu, dodatkowo spółka nie ma problemów logistycznych jak konkurencja i jest w stanie przenosić wyższe koszty na klientów w postaci podwyżki cen albo ograniczenia aktywności promocyjnej – argumentują analitycy BM BNP Paribas.

Foto: GG Parkiet

Wśród propozycji na kolejny miesiąc nie mogło też zabraknąć producentów rozwiązań informatycznych. Branża IT jest jednym z największych beneficjentów pandemii, w takcie której nastąpiło przyspieszenie trendu cyfryzacji gospodarki, co zwiększyło popyt na usługi IT. Z tego grona eksperci największe nadzieje pokładają w akcjach Ailleronu i LiveChata.

W kręgu zainteresowań znalazły się też spółki, które wcześniej nie miały zbyt wielu atutów, by przekonać do siebie typujących. Jedną z nich jest Mabion, na którego w listopadzie postawiło dwóch ekspertów. Przekonującym argumentem okazała się dopiero przełomowa umowa z amerykańskim Novavaksem o wartości niemal 1,5 mld zł na wytwarzanie na skalę komercyjną antygenu szczepionki, dzięki której biotechnologiczna spółka została włączony w globalny proces produkcyjny preparatu przeciwko Covid-19. To wydarzenie znacząco poprawiło perspektywy spółki, co już znalazło odzwierciedlenie w jej notowaniach.

Rozczarowujący październik

W październiku portfele fundamentalne radziły sobie ze zmiennym szczęściem, co było efektem zadyszki przede wszystkim notowań mniejszych spółek, które wyraźnie zostały w tyle za pozostałymi segmentami rynku.

Dlatego na tle głównego indeksu dokonania ekspertów w minionym miesiącu wypadają blado. Uśredniony wynik z wszystkich portfeli fundamentalnych był zaledwie 1 proc. na plusie, podczas gdy WIG zyskał 4,6 proc. Warto jednak podkreślić, że to dopiero druga taka sytuacja od początku tego roku, gdy to rynek był górą w podsumowaniu miesiąca.

Październikowy wynik okazał się również nieco słabszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w poprzednim wydaniu „Parkietu". Eksperci od analizy wykresów kursów akcji zakończyli miesiąc zyskiem na poziomie 1,4 proc.

W zakończonym miesiącu najwyższą stopą zwrotu może się wykazać portfel zarządzany przez analityków z DM TMS Brokers. Ich październikowe inwestycje pozwoliły na wypracowanie 5,3 proc. zysku. Wyprzedzili specjalistów z Millennium DM, których portfel zwiększył wartość o ponad 4,6 proc. W pierwszej trójce znalazł się też portfel DM Banku BPS, z rezultatem 1,4 proc. na plusie.

Po dziesięciu miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie, biorące udział w typowaniach. Na prowadzeniu umocnili się analitycy Millennium, których portfel od początku roku może się pochwalić stopą zwrotu wynoszącą prawie 95 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których inwestycje przyniosły prawie 82 proc. zysku. Na trzeciej pozycji uplasowali się analitycy z Noble Securities, których portfel jest prawie 42 proc. na plusie.

Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji – wszystkie portfele wypracowały wyniki lepsze lub niewiele słabsze do rynku.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie ponad 46 proc. To wynik o aż o 17 pkt proc. lepszy od wskaźnika WIG, który w tym samym czasie zwyżkował nieco ponad 29 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Bogdanka, Kernel, Sonel, Tim | Zmiana struktury portfela.

- Ferro | Realizacja zysków.

- Ten Square Games | Rozczarowujące zakończenie przeglądu opcji strategicznych.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Cognor | Za spółką przemawiają rekordowe wyniki za III kwartał i perspektywa zniesienia ceł na stal do USA.

- Mabion | Beneficjent pandemii. Zwracamy uwagę na zdobycie pierwszego rynku dla szczepionki partnera Novavax i duże transakcje kupna akcji przez insiderów.

- Polwax | Brak obostrzeń, sprzyjająca pogoda i długi świąteczny weekend oznaczają korzystny sezon zniczowy. Liczymy na dobre wyniki za II półrocze 2021 r.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CCC, PGNiG, Ten Square Games, XTB | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Ailleron | Zakup akcji przez insidera.

- AmRest | Pomimo Covid-19 bardzo dobre wyniki sprzedażowe za III kwartał br. wspierają nastawienie do spółki.

- Krynicki Recykling, Mo-Bruk | Dokładamy defensywne spółki do portfela.

- Mabion | Novavax rozpoczyna proces rejestracji swojej szczepionki, co sprzyja nastawieniu do spółki.

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Wszystkie spółki zostają w portfelu na listopad. |

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- GPW | Oczekujemy dobrych wyników finansowych zarówno z segmentu obrotu akcjami, jak i z TGE.

- XTB | Wzrost zmienności na rynkach finansowych czynnikiem sprzyjającym działalności spółki.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- AB, Artifex Mundi | Zamiana na atrakcyjniejsze spółki.

- GPW, LiveChat | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asbis | Oczekujemy odbicia dynamiki przychodów w październiku po słabszym wrześniu za sprawą wprowadzenia do sprzedaży nowych produktów Apple'a. Spółka obserwuje cały czas dobrą sytuację rynkową i wysoką rentowność, co może prowadzić do kolejnej podwyżki prognoz wyników na 2021 r.

- CCC | Silny popyt konsumencki w połączeniu z inwestycjami w e-commerce i rozszerzeniem oferty powinien sprzyjać dalszej poprawie wyników w II półroczu, dodatkowo spółka nie ma problemów logistycznych jak konkurencja i jest w stanie przenosić wyższe koszty na klientów w postaci podwyżki cen albo ograniczenia aktywności promocyjnej.

- Pekao | Kolejne zaskoczenia inflacji i dyskontowanie podwyżek stóp procentowych powinny sprzyjać notowaniom banku, ponadto początek sezonu wyników branży za III kwartał możemy ocenić pozytywnie, co również wpływa na sentyment inwestorów.

- Tim | Spółka utrzymuje wysokie dynamiki przychodów, czemu sprzyjają silny popyt na rynku budowlanym, rozwój handlu online i oferty logistycznej w spółce 3LP.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asbis | Ustępuje miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Eurocash | Przyspieszająca inflacja powinna wspierać podstawowy biznes.

- Mo-Bruk | Oczekiwana kontynuacja dobrej dynamiki wyników. Ryzyko zwiększonej podaży akcji po przeprowadzeniu ABB zostało już wyeliminowane.

- LiveChat | Dane o sprzedaży za III kwartał br. wskazują na przyspieszenie wzrostu. Umacniający się dolar korzystnie wpływa na przychody i marże spółki.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asseco Poland, Bogdanka, Famur, Ferro, JSW | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Benefit Systems| Spada ryzyko powszechnego lockdownu, szczególnie groźnego dla spółki.

- BOŚ, ING Bank Śląski, Santander BP | Silniejsza niż miesiąc temu reakcja Rady Polityki Pieniężnej na wzrost inflacji może podtrzymać trend wzrostowy notowań banków.

- Kruk | Przybywa transakcji portfeli wierzytelności, co zapowiada wzrost biznesu.

- Oponeo.pl| Rynek e-commerce zyskuje coraz bardziej, a spółka dodatkowo może skorzystać na odłożonym popycie.

DM TMS Brokers

Brak nowych spółek na listopad. W portfelu zostają:|

- Alior Bank - Allegro - Atende - Bloober Team - Pekao - PKN Orlen - Tauron - Votum |

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.