Portfel fundamentalny

Kwietniowe odreagowanie dało portfelom rekordowe zyski

Dzięki imponującym stopom zwrotu w kwietniu fatalne wyniki z marca szybko idą w niepamięć. Czy spółki wytypowane na maj okażą się trafionym wyborem?
Foto: Fotolia

W minionym miesiącu handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem odrabiania strat po panicznej wyprzedaży z marca. Biura maklerskie, które biorą udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych, w pełni wykorzystały tę okazję i wypracowały bardzo wysokie stopy zwrotu. Tak wysokie, że był to najlepszy miesiąc w dotychczasowej ponadsiedmioletniej historii zmagań ekspertów z rynkiem na łamach „Parkietu"!

Propozycje na maj

Wytypowane na początku kwietnia spółki nie zawiodły uczestników naszej gry. A ponieważ zwycięskiego składu się nie zmienia, to w maju do istotnych roszad w kompozycji portfeli nie doszło. Eksperci wychodzą z założenia, że dobra passa ich spółek w maju będzie kontynuowana.

Tam, gdzie jednak pojawiły się zmiany, wynikały one z chęci zrealizowania przez ekspertów części zysków. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfela. Dlatego z ich składu wypadły akcje spółek, które już pozwoliły całkiem sporo zarobić, jak np. Global Cosmed, Mercator Medical czy Ultimate Game. Takich ruchów nie było jednak zbyt wiele.

Biorąc pod uwagę poszczególne segmenty rynku akcji, uczestnicy typowania w dalszym ciągu preferują wyróżniające się małe i średnie spółki kosztem walorów z WIG20. W odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią eksperci są coraz bardziej skłonni stawiać na spółki bardziej defensywne, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej, oraz takie, dla których okres ograniczeń związanych z koronawirusem okazał się szansą na przyspieszenie wzrostu biznesu.

Tym można tłumaczyć utrzymujące się zainteresowanie producentami i wydawcami gier, mimo że wielu z nich ma już za sobą solidne zwyżki. Faworytem w tym gronie jest Ten Square Games, na którego w kwietniu postawiło aż sześciu brokerów (w jednym portfelu pojawił się jako nowa spółka). Na celowniku znalazło się też kilku innych przedstawicieli tej samej branży, jak: 11 bit studios, PlayWay czy Ultimate Games. Co ciekawe, uznania wśród typujących nie znalazł bijący kolejne rekordy notowań CD Projekt.

Biorąc pod uwagę obecne bardzo ograniczone, możliwości spędzania wolnego czasu poza domem, perspektywy producentów gier wyglądają obiecująco. Dodatkowym atutem spółek z branży gier jest ich zwykle bardzo komfortowa sytuacja płynnościowa. Większość z nich może się pochwalić zapasem gotówki i nie posiada zadłużenia odsetkowego.

Silną reprezentację w portfelach mają spółki z szeroko rozumianej branży IT. Poza wspomnianymi twórcami gier, można w tym gronie znaleźć zarówno producentów oprogramowania (Asseco Poland, Asseco SEE), twórców aplikacji (LiveChat, DataWalk), a także dystrybutorów sprzętu komputerowego (AB).

Największe nadzieje eksperci wiążą z LiveChatem, wytwarzającym oprogramowanie do komunikacji firm z klientami (spółka znalazła się w trzech portfelach), który jest jednym z beneficjentów ograniczeń wynikających z pandemii. Przymusowe ograniczenia w kontaktach międzyludzkich i konieczność pracy z domu sprawiły, że zyskały na znaczeniu zdalne kanały komunikacji i narzędzia do ich automatyzacji, co oznacza wzrost popytu ma produkty spółki. Jej wynikom sprzyja umocnienie dolara względem złotego. Dodatkowym atutem jest globalny model biznesowy i wysoka dywidenda.

W dwóch portfelach znalazło się miejsce dla AB, dystrybutora sprzętu IT. – Spółka korzysta z dodatkowego popytu na sprzęt IT (home office, zdalne nauczanie). Dlatego liczymy na kontynuację poprawy jej wyników finansowych, co było już widoczne w II półroczu 2019 r. – uzasadniają swój wybór analitycy Domu Analiz SII.

Swoich zwolenników mają też spółki z branży handlu detalicznego, których nie dotknęły ograniczenia w handlu, jak Dino czy Eurocash, a także dystrubuująca leki Neuca. Tego typu firmy mimo pandemii miały szansę bez przeszkód kontynuować pozytywny trend w wynikach. Co więcej, wzmożone zakupy w sklepach spożywczych czy aptekach w związku z rozwojem epidemii okazały się dla nich dodatkowym wsparciem.

W dalszym ciągu uznaniem cieszą się telekomy, które mogą się pochwalić stabilnością osiąganych przychodów, co wynika z abonamentowego modelu sprzedaży ich usług. Stąd w portfelach obecność takich spółek, jak Cyfrowy Polsat czy Play.

Kwietniowe żniwa

Stopy zwrotu z portfeli utworzonych na początku poprzedniego miesiąca okazały się lepsze nie tylko od wyniku szerokiego rynku (WIG zyskał w kwietniu 10,8 proc.), ale również od portfela tworzonego na łamach „Parkietu" przez specjalistów od analizy technicznej, który podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu. Ten ostatni w kwietniu zanotował aż 28-proc. stopę zwrotu, ale uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych jest jeszcze lepszy – wynosi zawrotne 34,2 proc.

W zakończonym kilka dni temu miesiącu eksperci mieli ułatwione zadanie, ponieważ akcje zdecydowanej większości spółek z warszawskiego parkietu efektownie zdrożały, odreagowują marcową przecenę. Dwucyfrowe stopy zwrotu nie były niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji. Nie brakowało firm, które pokusiły się nawet o trzycyfrowe zyski. I co ciekawe, aż trzy z nich – Global Cosmed, Mercator Medical i Ultimate Games – znalazły się w składzie kwietniowych portfeli.

Na dwie ostatnie firmy postawili analitycy Millennium Domu Maklerskiego, co miało istotny wkład w rewelacyjny kwietniowy wynik ich portfela: udało im się wypracować prawie 65 proc. zysku. Wyprzedzili analityków Noble Securities, których portfel zwiększył wartość o 37 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z DM TMS Brokers, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 33,9 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji. Wszystkie portfele wypracowały bowiem dwucyfrowe wyniki.

Po czterech miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie, biorące udział w typowaniach. Na prowadzeniu umocnili się analitycy Millennium DM – ich portfel jest już o ponad 76 proc. „grubszy" niż na starcie. Nie zmienił się też wicelider, którym pozostaje Haitong Bank. Broker w tym roku wypracował już prawie 24 proc. zysku. Trzecią pozycję utrzymali eksperci Noble Securities, którzy po czterech miesiącach są 12,7 proc. na plusie.

Trzy portfele wciąż są pod kreską, ale dzięki kwietniowemu odbiciu udało się im odrobić znaczną część strat.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 13,6 proc., podczas gdy indeks WIG stracił w tym czasie ponad 20 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Arctic Paper, Ciech, PlayWay | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Ten Square Games | Liczymy na dalszą poprawę monetyzacji gry „Fishing Clash".

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Mercator Medical, Ultimate Games | Realizacja zysków.

¶ PKN Orlen | Ustępuje miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ AB | Elektronika idealnym towarem dla e-commerce kwitnącego w czasie epidemii.

¶ Dino Polska | Epidemia mniej dotkliwa dla handlu spożyw-czego w mniejszych sklepach.

¶ Grupa Kęty | Spadek cen aluminium i wartości złotego oraz problemy konkurentów windują wyniki.

BM BNP PARIBAS

Brak zmian w portfelu na maj.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶Celon Pharma, Cyfrowy Polsat, Global Cosmed, Krynica Vitamin, PlayWay, Selvita, Śnieżka | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ 11 bit studios | Program motywacyjny wiążący pracowni-ków, oczekiwania na szczegóły „Projektu 8".

¶ Ambra | Stabilny biznes, spółka dywidendowa.

¶ Asseco SEE | Beneficjent koronawiursa i poszukiwania rozwiązań informatycznych.

¶ Polenergia | Otoczenie sprzyjające zielonej energii.

¶ Unimot | Tąpnięcie cen ropy naftowej oraz zmienność notowań paliw sprzyja spółce.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Energa, GPW | Potencjał wzrostowy został wyczerpany w krótkim terminie.

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ 11 bit studios, Eurocash, Krynica Vitamin, LiveChat | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ AB | Dodatkowy popyt na sprzęt IT (home office, zdalne nauczanie), liczymy na kontynuację poprawy wyników finanso-wych, co było widoczne w II półroczu 2019 r.

¶ Artifex Mundi | Nowe premiery i rosnące przychody z gier oraz rezygnacja z rozwoju działu premium szansą na trwalszą poprawę wyników finansowych spółki.

¶ Pekao | W wycenie banku uwzględnionych jest już wiele negatywnych czynników, być może zbyt wiele.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Alior Bank | Pogorszenie perspektyw sektora bankowego.

¶ Auto Partner, Kruk | Zamiana na bardziej atrakcyjne spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Datawalk | Perspektywa monetyzacji nowych kontraktów.

¶ Mercator Medical | Producent rękawiczek medycznych w czasie pandemii korzysta z silnego wzrostu popytu.

¶ ML System | Oczekiwanie mocnych wyników finansowych.

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji, uwzględniane są dywidendy. JIM

 

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.