Portfel dywidendowy

28 dywidendowych tygrysów do portfela na IV kwartał

W niespokojnych czasach solidne spółki z potencjałem wypłaty dywidendy są na wagę złota. Eksperci z sześciu biur maklerskich wskazali faworytów na końcówkę roku.
Adobestock

Od początku roku WIG zyskał ponad 25 proc. We wtorek lekko rósł, oscylując w okolicach 71,5 tys. pkt. W samym III kwartale (mimo dużej zmienności we wrześniu) indeks urósł o 6,5 proc., przebijając tym samym o niespełna 1 pkt proc. średni wynik portfela dywidendowego. Wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszym zestawieniu zakończyły III kwartał na plusie.

Z rynkiem najmocniej wygrało BM PKO BP (patrz: rozmowa z Emilem Łobodzińskim, p.o. menedżera zespołu). Jego wskazania przyniosły w III kwartale średnio ponad 10-proc. stopę zwrotu. Dobrze poradziły sobie też m.in. Haitong Bank i DM BDM. Z kolei w ujęciu narastającym nadal prym wiedzie Noble Securities z imponującą skumulowaną stopą zwrotu sięgającą 80 proc.

Miniony kwartał pod lupą

W okresie wakacyjnym przypada kumulacja sezonu dywidendowego na giełdzie. Zazwyczaj w czerwcu odbywają się coroczne walne zgromadzenia akcjonariuszy, a w lipcu lub sierpniu przypada dzień ustalenia prawa do wypłaty (to właśnie tę datę bierzemy pod uwagę, licząc stopy zwrotu z uwzględnieniem dywidend).

W minionym kwartale dywidenda podbiła zwroty z akcji w co trzeciej z wytypowanych przez ekspertów spółek. Były to m.in. Atal, Cyfrowy Polsat, Ferro, PKN Orlen, PZU czy Ten Square Games.

Kilkanaście wytypowanych firm przyniosło w III kwartale dwucyfrowe stopy zwrotu, ale kilka zakończyło kwartał pod kreską. W tej pierwszej grupie błyszczały m.in. Cyfrowy Polsat (jego notowaniom pomogło wezwanie ogłoszone przez Cyfrowy Polsat, Reddev oraz Zygmunta Solorza), Tim, PZU, Auto Partner, Pekao czy PKN Orlen. Z kolei niżej niż na początku III kwartału wycenione na koniec września były takie firmy jak Eurocash czy XTB.

Uwagę zwraca duża różnorodność wytypowanych firm – mieliśmy sporą grupę spółek tzw. nowej ekonomii, ale również pokaźne grono tradycyjnych przedsiębiorstw, również z udziałem Skarbu Państwa.

Kto na ostatnie miesiące

Podobną strukturę branżową możemy zaobserwować wśród faworytów analityków na IV kwartał. W sumie wytypowali 28 różnych przedsiębiorstw (prezentujemy je wszystkie w ramkach). W poprzednich edycjach portfela zdarzało się, że jedna spółka dostawała nawet trzy lub cztery wskazania. Teraz takich pewniaków nie ma. Natomiast po dwa wskazania dostało sześć firm: Develia, Giełda Papierów Wartościowych, LiveChat, PZU, Ten Square Games oraz Tim.

Analitycy wyraźnie odchodzą od typowania spółek stricte „covidowych". I tak na przykład jeszcze w portfelu na IV kwartał zeszłego roku aż 44 proc. wszystkich wskazań stanowili beneficjenci covidowej hossy, czyli m.in. spółki technologiczne, informatyczne, producenci gier, firmy biotechnologiczne, farmaceutyczne i medyczne. Teraz ten odsetek skurczył się do 25 proc. Na branże bardziej tradycyjne obecnie stawia m.in. BM PKO BP, które do portfela na IV kwartał wytypowało m.in. Kęty, PKN Orlen czy grupę PZU. Również w portfelu Millennium DM znajdziemy grupę spółek przemysłowo-budowlanych (np. Budimex, Mirbud). W ostatnich kwartałach udowodniły one, że mimo trwającej pandemii ich biznesy radzą sobie bardzo dobrze. Zarządy deklarują, że w 2022 r. spółki nie zwolnią tempa.

Warto przy tym odnotować, że końcówka roku dla niektórych branż jest szczególnie dobra z uwagi na panującą w nich sezonowość. Mowa tu chociażby o sektorze IT, e-commerce czy producentach gier. W tym kontekście ciekawie wyglądają wskazania Haitong Banku, czyli m.in. Ten Square Games, R22, Live Chat oraz Comarch.

WIGdiv pod lupą

Indeks spółek dywidendowych na warszawskiej giełdzie jest obliczany od 31 grudnia 2010 r. W dniu bazowym jego wartość wynosiła 1000 pkt. Obecnie oscyluje w okolicach 1 355 pkt. Indeks obejmuje spółki, które w ciągu ostatnich pięciu lat obrotowych regularnie płaciły dywidendę, a ich akcje są zakwalifikowane do WIG20, mWIG40 lub sWIG80. Aktualnie w skład WIGdiv wchodzi 33 emitentów. Największe udziały mają: PKN Orlen, Asseco Poland, PGNiG, Kęty oraz Budimex. Tych pięć firm odpowiada obecnie za niemal połowę całego portfela WIGdiv. Ponad 5-proc. udział mają jeszcze tylko Kernel i Ten Square Games.

Od jesieni zeszłego roku WIGdiv porusza się w mocnym trendzie wzrostowym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zyskał 37 proc. Ale nie udało mu się wygrać z szerokim rynkiem: w tym czasie WIG poszedł w górę o 42 proc.

pytania do... Emila Łobodzińskiego

z doradcą inwestycyjnym BM PKO BP rozmawia Katarzyna Kucharczyk

Jak dla globalnych rynków akcji zapowiada się czwarty kwartał, czy jest jeszcze paliwo do wzrostu?

Podtrzymujemy pozytywne nastawienie do rynków akcji. W obliczu wysokiej inflacji i zerowych stóp procentowych oraz pakietów fiskalnych cały czas akcje są atrakcyjną klasą aktywów. Dotyczy to zwłaszcza krajowego rynku, gdzie wyceny nie są wygórowane. Dodatkowo część spółek powinna pokazać dobre wyniki. Sprzyjać też powinna sezonowość związana z końcówką roku. Do ryzyk tradycyjnie należy polityka Fedu oraz ewentualne rozprzestrzenienie się problemów chińskich na inne kraje (niedobory energii, zakłócenia w produkcji, logistyce, dług deweloperów).

Które spółki na GPW mogą być w najbliższych miesiącach najciekawszą inwestycją – te z WIG20, średnie czy małe?

W każdym segmencie można znaleźć ciekawe spółki. Z racji płynności najbliżej nam do firm dużych i średnich, ale okazje widzimy także w sWIG80. Ważniejsza niż wielkość spółki będzie jej ekspozycja na najważniejsze trendy, tj. wzrost inflacji czy wydatki konsumenckie. Jednym z kluczowych elementów oprócz wyceny będzie zdolność do utrzymania marży, biorąc pod uwagę rosnące koszty surowców czy wynagrodzeń.

Ten rok pod względem dywidend był całkiem udany, czy 2022 r. też taki będzie, czy spółki będą wolały akumulować gotówkę w obawie przed ewentualnym spowolnieniem?

Ten rok faktycznie mógł być pozytywnym zaskoczeniem pod względem dywidendowym. Zakładamy, że kolejny nie powinien być gorszy. Liczba spółek wypłacających, choćby niewielkie, dywidendy w ostatnich latach rośnie. Do dzielenia się zyskiem mają szansę powrócić banki. Biorąc pod uwagę, jak spółki poradziły sobie w 2020 r., wydaje nam się, że ewentualne spowolnienie gospodarcze nie spowoduje wstrzymania dywidend. Natomiast ich wysokość oczywiście może być różna.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.