Oszczędzanie

Oprocentowanie lokat walutowych wciąż bez zmian

Dwie podwyżki stóp procentowych nie wpłynęły jeszcze znacząco na depozyty złotowe. Złoty słabnie, ale lokaty walutowe utrzymują się na mniej więcej równym poziomie.
Foto: Adobestock

Depozyty walutowe wyrażone w złotych stanowiły od dłuższego czasu mniej więcej 10 proc. oszczędności gospodarstw domowych w bankach. Od pewnego czasu jednak ich udział rósł wraz z osłabieniem złotego. We wrześniu ich udział wynosił już niemal 12 proc. Podobnie jak w przypadku złotych, również waluty Polacy wolą trzymać na kontach bieżących, rezygnując z lokat terminowych – bo tu też oprocentowania nie zachęcają. W niektórych przypadkach wręcz zniechęcają.

Euro bez euforii

Dobrym przykładem zróżnicowanego zainteresowania banków przechowywaniem walut jest Getin Bank, od dłuższego czasu walutowy lider. Długo oferował najlepsze oprocentowania dla lokat w euro. Tylko że coraz niższe. Sześciomiesięczna Lokata Powitalna oprocentowana była pod koniec 2019 r. w wysokości 1,2 proc., potem 0,8 proc., a w maju ubiegłego roku jej nie było. Bank oferował zwykłe lokaty: 12-miesięczną oprocentowaną w wysokości 0,6 proc. i sześciomiesięczną, z oprocentowaniem 0,35 proc. Są nadal: ta pierwsza z oprocentowaniem 0,3 proc., druga – 0,2 proc. Ale za to wróciły lokaty powitalne: 12-miesięczna z oprocentowaniem 0,4 proc. i sześciomiesięczna – 0,3 proc. Pozostał brak wymagania posiadania rachunku osobistego. Po zakończeniu lokaty środki zwracane są bezpłatnie na wskazany rachunek lub wypłacane gotówką.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.