Oszczędzanie

Bankomaty: Coraz mniej wypłat, rośnie znaczenie wpłatomatów

W I półroczu rekordowo rzadko korzystaliśmy z bankomatów – wynika z danych NBP.
Foto: Adobestock

Liczba wypłat gotówki wyniosła 234 mln. To najmniej, odkąd NBP publikuje takie dane, czyli od I półrocza 2005 r. – To o tyle zaskakujące, że przed rokiem obowiązywały przecież najsilniejsze obostrzenia i przez jakiś czas nie mogliśmy nawet wychodzić z domu. Na dodatek w 2005 r. w Polsce było niecałe 8,5 tys. bankomatów. Teraz mamy ich ponad 21 tys., a mimo to wykonaliśmy mniej wypłat – zauważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Po raz kolejny wzrosła natomiast liczba wpłat do wpłatomatów – 36 mln. To najwyższa liczba w historii. W dużej mierze to efekt tego, że takich maszyn jest coraz więcej. Ich liczba przekroczyła właśnie 9 tys. Wciąż jest ich jednak o ponad połowę mniej niż bankomatów (21,7 tys.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.