Nieruchomości

Jak zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem

Pobudzenie budownictwa społecznego to jeden ze sposobów na zapewnienie lokali dla szerokiej rzeszy ludzi, którzy nie mają zdolności kredytowej. Dużą rolę do odegrania mają w tej kwestii samorządy.

Zdaniem uczestników dyskusji, aby upowszechnić wynajem mieszkań w Polsce, lokale muszą być bardziej dostępne pod względem lokalizacji oraz ceny.

Foto: Archiwum

– Podstawowym działaniem, mającym na celu upowszechnienie wynajmu, jest zmiana ofert na rynku mieszkaniowym – stwierdził Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, podczas debaty w redakcji „Rzeczpospolitej". – Z dokonanych analiz wynika, że na rynku nieruchomości brakuje mieszkań dostępnych stricte pod wynajem – mówił. Jego zdaniem ludzie młodzi nie mogą przebierać w ofertach, lista możliwości jest krótka – albo mieszkanie kupią, albo je sobie wybudują.

Mieszkaniowa próżnia

– Społeczne budownictwo czynszowe w postaci towarzystw budownictwa społecznego utraciło finansowanie państwowe. Zlikwidowano Krajowy Fundusz Mieszkaniowy w 2009 r. i nastąpiła duża zapaść w tym segmencie. Spółdzielnie mieszkaniowe przestały budować z różnych względów, m.in. z braku finansowania preferencyjnego, jakie kiedyś oferował Krajowy Fundusz Mieszkaniowy – stwierdził minister Smoliński.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.