Medycyna i zdrowie

Neuca: Koronawirus nie zepsuje 2020 r.

Zysk netto dystrybutora leków w 2019 r. wyniósł 120,3 mln zł, o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 6,8 proc., do blisko 8,3 mld zł. W efekcie zarząd grupy rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2019 r. w wysokości 8,65 zł na akcje.

Prezes Neuki Piotr Sucharski może być zadowolony z minionego roku. Spółka pobiła kilka rekordów.

Foto: materiały prasowe

To o 17 proc. więcej niż poprzednia dywidenda. Łącznie na wypłatę spółka przeznaczy do 37 mln zł. W ciągu minionego roku akcje firmy zdrożały o ponad 60 proc.

W ubiegłym roku sprzedaż marek własnych wygenerowała ponad 42 mln zł zysku operacyjnego, czyli o 20 proc. więcej niż w 2018 r.

Coraz większe znaczenie mają tzw. biznesy pacjenckie. Łączne przychody przychodni lekarskich, z badań klinicznych i telemedycyny wzrosły o 26 proc., do ponad 158 mln zł, a zysk operacyjny wzrósł o 72 proc., do 17,5 mln zł. Za poprawę wyników i skali biznesu odpowiada rozwijający się segment badań klinicznych i sieć przychodni lekarskich Świat Zdrowia.

Z kolei segment rynku aptecznego wygenerował 61,9 proc. zysku operacyjnego. – Nasze działania we wszystkich obszarach prowadzą do wzmocnienia oferty grupy i jej pozycji rynkowej, co ma wpływ na rosnące przychody i zyski. Utrzymujemy dyscyplinę kosztową i poprawiamy efektywność. Suma tych wszystkich działań przyniosła nam rekordowe wynik na poziomie skonsolidowanego zysku netto w wysokości ponad 120 mln zł. Nasze decyzje sprzed lat przynoszą owoce i budują ciekawe perspektywy na przyszłość. W kolejny rok wchodzimy bardzo dobrze przygotowani do realizacji naszej misji wspierania rozwoju i realizacji oczekiwań naszych klientów – mówi prezes Piotr Sucharski.

Na koniec ubiegłego roku w programach partnerskich z grupą uczestniczyło 2275 aptek, czyli ponad 90 proc. więcej niż przed rokiem.

W 2020 r. Neuca planuje ograniczyć wydatki na majątek trwały, nie wyklucza też przejęć w sektorze przychodni i badań klinicznych. Co istotne, nie widzi zagrożenia dla kontynuacji działalności przez najbliższy rok w związku z epidemią koronawirusa.

W czwartek po godz. 14 walory Neuki delikatnie drożały, do 372 zł za sztukę. gbc

Powiązane artykuły