Lokaty

Złoty czy dolar – w banku nie trzyma się ich dla zysku

Podobnie jak złotowe, lokaty w dolarach, euro i frankach szwajcarskich są oprocentowane już niemal symbolicznie. Jedynie depozyty w funtach brytyjskich trzymają dawny poziom. I tak niski.
Foto: Adobestock

Trzy obniżki stóp procentowych. Odsetki od depozytów złotowych bliskie zeru. Powrót pandemii. Dane NBP o podaży pieniądza pokazują, że Polacy rezygnują z terminowych lokat bankowych i wycofują pieniądze z banków – depozyty bieżące rosną wolniej niż odpływ środków z terminowych. A głównym powodem utrzymywania środków na kontach bieżących jest ich dostępność, ważna w dobie pandemii i niepewności gospodarczej.

Jak pokazują dane, również waluty Polacy wolą trzymać na kontach bieżących, rezygnując z lokat terminowych – bo tu też oprocentowania nie zachęcają. A właściwie wręcz zniechęcają. Żeby mieć zysk, należałoby (poza tymi, którzy w walutach zarabiają) kupować przy niskim kursie, lokować w banku i czekać na osłabienie złotego. Gra niewarta świeczki, choć kurs dolara utrzymuje się od końca maja poniżej 4 zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.