Materiał partnera BM BNP Paribas Bank Polska
W okresie 2023–2024 stopy procentowe znalazły się na najwyższym poziomie od dekad. Utrzymywanie tak wysokich poziomów przez największe banki centralne pozwoliło sprowadzić dynamikę inflacji bliżej założonych celów rzędu 2 proc., co jednocześnie pozwoliło na wysoki poziom oprocentowania lokat bankowych, zachęcając do lokowania oszczędności w tej formie. Ostatnie miesiące przyniosły jednak odwrócenie trendu w polityce monetarnej największych banków centralnych, w tym NBP. Wspomniane instytucje rozpoczęły cykle obniżek stóp procentowych m.in. celem wsparcia stłumionego wzrostu gospodarczego.
Niestety bezpośrednim efektem obniżek stóp procentowych jest zmniejszenie oprocentowania lokat bankowych, które jest ściśle skorelowane z kosztem pieniądza na rynku. Przed oszczędzającymi zatem czas poszukiwań alternatyw dla nisko oprocentowanych lokat. Niższe stopy procentowe powinny pozytywnie wpływać na wyceny zarówno instrumentów dłużnych, jak również udziałowych, czyli akcji (m.in. niższe koszty finansowania, niższa stopa dyskontowa), które dodatkowo powinny raportować lepsze wyniki na bazie poprawy otoczenia w globalnej gospodarce. Ciekawą alternatywą pozostają również certyfikaty strukturyzowane, które mogą zawierać bezwarunkową ochronę kapitału. Dodatkowo z uwagi na fakt, że rejestruje się je na rachunkach maklerskich, są one chronione przed niewypłacalnością podmiotu prowadzącego rachunek.
Rozwiązania dla bardziej konserwatywnych inwestorów
Główną zaletą lokat bankowych jest ich prostota oraz bezpieczeństwo, co jednak jest odzwierciedlone w niższym oprocentowaniu. Chęć poszukiwania wyższych stóp zwrotu kieruje inwestorów w stronę innych form lokowania środków. Niewiele wyższy poziom ryzyka od lokat bankowych posiadają m.in. obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne emitentów z dominującym udziałem Skarbu Państwa, a także certyfikaty strukturyzowane (z pełną gwarancją kapitału). Dodatkową zaletą wymienionych jest potencjalnie wyższa stopa zwrotu relatywnie niski próg wejścia czy elastyczność co do terminu zakończenia inwestycji bez utraty odsetek (nie ma konieczności trzymania obligacji do terminu wykupu). Najpopularniejszym sposobem posiadania ekspozycji na rynek długu są fundusze inwestycyjne, które inwestor może nabyć z poziomu standardowego konta bankowego. Oferta funduszy dłużnych, czyli inwestujących w obligacje, jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno obligacje skarbowe, jak i korporacyjne, w różnych walutach. Zaletą powyższego rozwiązania jest wysoka dywersyfikacja portfela danego funduszu, co dodatkowo ogranicza ryzyko dla inwestora. Obecna rentowność polskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych oscyluje w okolicy 5,5 proc., gdy dla wspomnianych obligacji korporacyjnych jest to przedział 5–7,0 proc.