Handel i konsumpcja

Astarta: Kuszące prognozy

We wtorek notowania ukraińskiego holdingu rolnego rosły nawet o 9,4 proc., do niemal 21 zł za walor. Eksperci mBanku prognozują, że na koniec przyszłego roku zadłużenie netto w relacji do wyniku EBITDA spadnie do poziomu 1,6, dzięki czemu zarząd mógłby wznowić program skupu akcji bądź rozważyć wypłatę dywidendy.
Foto: Bloomberg

– Z powodu słabszych zbiorów buraka cukrowego oraz niższej zawartości cukru w związku ze słabymi warunkami pogodowymi szacuje się, że produkcja cukru spadnie do 1,3 mln ton. To zdeterminowało skok jego cen do najwyższych poziomów w historii – stwierdził Jakub Szkopek, analityk mBanku. – Korzystnie powinno się kształtować otoczenie w segmencie oleju sojowego, dzięki obserwowanym wzrostom cen olejów roślinnych, a spadki produkcji zbóż o 8 proc. zostaną zrekompensowane 10-proc. skokiem ich ceny. Podobnie powinny podskoczyć ceny roślin oleistych – dodał analityk mBanku. Te wszystkie aspekty zaowocowały podwyższeniem prognozy zysku EBITDA na 2021 r. o 12 proc., do 3,8 mld hrywien.

W III kw. wolumen sprzedaży jednego z najbardziej dochodowych produktów firmy – cukru – podskoczył w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. o 11 proc., do 95,8 tys. ton, a zboża o 17 proc., do 253,8 tys. ton. W I półroczu spółka wypracowała 172 mln euro przychodów, o 24 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Za to wynik EBITDA utrzymał się blisko ubiegłorocznych poziomów i wyniósł 66,6 mln euro. Analitycy podtrzymują pozycjonowanie „przeważaj". GSU

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.