REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Drugie IPO Alibaby jeszcze w tym miesiącu

Chiński gigant handlu e-commerce, do którego należy m.in. serwis zakupowy AliExpress, otrzyma dziś zielone światło od regulatora z Hongongu na IPO pod koniec miesiąca.
Foto: Bloomberg

Komisja ds. notowań w Hongkongu udzieli dziś zgody Alibabie na przeprowadzenie IPO – donosi Reuters, powołując się na osoby blisko związane ze sprawą. Budowanie księgi popytu i debiut miałby nastąpić pod koniec listopada.

Według wyliczeń analityków wartość IPO Alibaby na giełdzie w Hongkongu może wynosić 10-15 mld USD. Przypomnijmy, że chiński gigant jest już notowany na giełdzie w Nowym Jorku. Spółka zadebiutowała tam w 2014 r., a wartość oferty wyniosła 25 mld USD, co czyni ją największym IPO w historii. Jak wynika z danych firmy analitycznej Dealogic, debiut Alibaby w Hongkongu byłby największą wtórną ofertą połączoną z debiutem na kolejnej giełdzie na świecie.

Alibaba początkowo planował przeprowadzić debiut w sierpniu, jednak zawieszono proces w związku z protestami antyrządowymi w mieście, które wywołały niepewność finansową i polityczną.

W prospekcie emisyjnym spółka przedstawi również dane o sprzedaży dotyczące Singles Day – chińskiego odpowiednika Czarnego Piątku, który odbywa się 11 listopada. Jest to największy festiwal zakupów w Chinach. Sprzedaż Alibaby w tym dniu w zeszłym roku wyniosła ponad 30 mld USD.

Oferta akcji będzie prowadzony przez China International Capital i Credit Suisse z pomocą m.in. Morgana Stanleya i Goldmana Sachsa. Alibaba współpracował wcześniej również z Deutsche Bankiem, jednak pożyczkodawca zmniejszył zatrudnienie w dziale inwestycyjnym i obecnie nie wiadomo nic o współpracy.

Debiut Alibaby w Hongkongu będzie również ogromną szansą dla tego rynku. Jeśli spółce uda się pozyskać 15 mld USD, będzie to największe IPO na tej giełdzie od czasu debiutu firmy ubezpieczeniowej AIA Group – wartość tej oferty sięgnęła 17,8 mld USD.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA