Fundusze inwestycyjne TFI

PPK: Przybyło 93 tys. uczestników

Z końcem półrocza już 1074,8 tys. osób było uczestnikami pracowniczych planów kapitałowych – wynika z zestawienia Komisji Nadzoru Finansowego. W porównaniu z końcem I kwartału oznacza to wzrost o ponad 93 tys. oszczędzających w nowych funduszach emerytalnych. W funduszach PPK z końcem czerwca znajdowało się 1433,9 mln zł w porównaniu z 609,5 mln zł trzy miesiące wcześniej.
Foto: Adobestock

Łącznie w II kwartale wpłaty wyniosły 533,7 mln zł. W tym 300,6 mln zł to środki od uczestników funduszy emerytalnych w ramach wpłat podstawowych, natomiast 225,2 mln zł pochodziło z kas podmiotów zatrudniających. Dodatkowe wpłaty uczestników wyniosły łącznie 3,2 mln zł, natomiast od pracodawców 4,7 mln zł. Dla porównania w I kwartale do PPK popłynęło 555,1 mln zł. W tym 313,1 mln zł stanowiły składki podstawowe od pracowników, a 235,7 mln zł środki od pracodawców.

Przypomnijmy, że na środki w PPK składa się 2 proc. wynagrodzenia brutto pracownika oraz 1,5 proc. wpłaty od pracodawcy. Pracownicy mogą dodatkowo zwiększyć składkę do 2 proc. pensji brutto, z kolei pracodawcy do 2,5 proc. Na rachunek każdego uczestnika wpłynie także 250 zł z budżetu państwa oraz 240 zł co roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.