Finanse

Nocne posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej. Co z giełdą?

W niedzielną noc, o godz. 1.56 pojawił się komunikat Komitetu Stabilności Finansowej. System finansowy jest stabilny – informuje. NBP deklaruje gotowość wsparcia. Jak zareaguje giełda?
Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

Rzadko się zdarza, aby Komitet Stabilności Finansowej, który tworzą minister finansów, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, szef NBP i prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), obradował w niedzielę wieczorem. Tak jednak stało się wczoraj. Temat obrad: omówienie aktualnej sytuacji banków: Getin Noble Bank i Idea Bank.

Jak czytamy w komunikacie Komitetu wysłanego w nocy o godz. 1.56 członkowie KSF wysłuchali przedstawicieli obu banków. Ci mieli poinformować, że na bieżącą regulują zobowiązania wobec klientów.

Narodowy Bank Polski zadeklarował jednak gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków, a sam Komitet przypomniał, że „oszczędności deponentów na rachunkach bankowych wraz z odsetkami są gwarantowane przez BFG do wysokości równowartości 100 tys. euro. Getin Noble Bank i Idea Bank są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów".

Wszystkie instytucje, które tworzą Komitet Stabilności Finansowej potwierdziły, że system finansowy jest stabilny, a w razie potrzeby są gotowe do podjęcia "niezbędnych działań wspierających  stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji."

Rano, w poniedziałek (godz. 7.30) NBP wysłał zaproszenie do dziennikarzy na briefing Komitetu Stabilności Finansowej (odbędzie się o godz. 9.30), w którym udział wezmą: minister finansów Teresa Czerwińska, prezes NBP Adam Glapiński, p.o. przewodniczący KNF Marcin Pachucki oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisław Sokal.

Wcześniej jednak rozpocznie się sesja na warszawskim parkiecie. Na początku notowań jest stabilnie, bez emocji. Główne indeksy, po piątkowych zniżkach, w poniedziałek przed południem są nad kreską. Getin Noble Bank wciąż jednak traci na wartości: - 9% o godz. 9.15.

Załączniki

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.