Finanse

Wpływ na rynek może być neutralny, ale...

Foto: Bloomberg

– Przedstawiony nowy projekt jest spójny z poprzednimi, zmiany są niewielkie, przede wszystkim przesunięto terminy na dostosowanie alokacji w akcje. Zakładam, że wpływ wdrożenia projektu na GPW będzie neutralny w latach 2021–2022, nie będzie ani wymuszonej podaży, ani zwiększonego popytu na polskie akcje z tego powodu. W kolejnych latach TFI, przekształcone z OFE, będą zmniejszać minimalną alokację w polskie akcje po 2 pkt proc. rocznie, czyli podaż z tego tytułu nie przekroczy 2,5–3 mld zł rocznie. To niewiele, szczególnie że w 2023 r. napływ pieniędzy na GPW dzięki PPK wyniesie ponad 3 mld zł – ocenia Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.

Ile osób przejdzie do ZUS i jakie to może mieć znaczenie dla giełdy? Jego zdaniem z punktu widzenia łącznych napływów pieniędzy na GPW nie powinno to mieć dużego znaczenia, bo FRD (formalnie tam trafią aktywa z ZUS) również powinien zmniejszać zaangażowanie w polskie akcje, podobnie jak TFI powstałe po „reformie" OFE. – Ryzykiem dla tego scenariusza jest to, że do ZUS pójdzie nie 15–20 proc., tak jak zakładam, ale bliżej 30 proc. Wtedy FRD w niektórych spółkach, gdzie teraz OFE mają łącznie najwyższy udział, po reformie stałby się znaczącym akcjonariuszem mającym 10 proc. lub więcej akcji. To mogłoby być negatywnie odbierane przez rynek. Przy 20-proc. partycypacji w ZUS, obecne OFE musiałyby mieć łącznie około 50 proc. udziału w akcjonariacie danej firmy, aby po reformie FRD miał około 10 proc. udziału, co nie byłoby mile widziane przez inwestorów. Takich spółek jest kilka – mówi Marcinowski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Cyber Monday: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.