REKLAMA
REKLAMA

Chemia

PCC Rokita: Wysokie ceny prądu biją w wyniki grupy

W ostatnich kwartałach akcje PCC Rokita mocno traciły na wartości. O ile jeszcze rok temu handlowano nimi po ponad 80 zł, o tyle na początku 2020 r. ich cena, pomimo zwyżek odnotowywanych na ostatnich sesjach, znajduje się zaledwie nieco powyżej 50 zł.
Foto: materiały prasowe

To w dużej mierze konsekwencja opublikowania słabych wyników finansowych oraz stosunkowo niewielkich perspektyw na ich poprawę w tym roku. Wszystko za sprawą drożejącego prądu.

– Grupa PCC Rokita relatywnie mocniej odczuwa wzrost kosztów energii elektrycznej. W 2018 roku stanowiły one ok. 10 proc. ogółu kosztów, a spółka wydała na jej zakup ok. 120 mln zł – przypomina Krystian Brymora, analityk DM BDM. Dodaje, że wzrost cen prądu nie był jednak specjalnie widoczny w wynikach spółki z uwagi na stosowaną w niej politykę zabezpieczeń. Ceny na Towarowej Giełdzie Energii w ostatnich dwóch latach wzrosły jednak o około 80–100 zł za 1 MWh. To według szacunków analityków DM BDM powinno w latach 2020–2021 prowadzić do wzrostu kosztów spółki o 50–60 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA