REKLAMA
REKLAMA

Byki i Niedźwiedzie

Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele: Najlepszy fundusz mieszany

Dla funduszy mieszanych poprzedni rok nie był tak trudny, jak dla funduszy akcji. Nic dziwnego, jak wskazuje nazwa, w ich portfelach znajdują się zarówno akcje, jak i obligacje.
parkiet.com

W trudnych warunkach, jakie miały miejsce na rynkach akcji w zeszłym roku, to właśnie ta druga część portfela powinna przynosić zyski. Dzięki temu, choć większość funduszy mieszanych w zeszłym roku także przyniosła straty, to były one dość ograniczone. Niektórym udało się nawet zarobić, natomiast – w zależności od podkategorii – fundusze mieszane straciły w zeszłym roku średnio od 4,5 do 11,6 proc. Na koniec grudnia ich aktywa wynosiły łącznie ponad 29 mld zł, a aktywa wszystkich funduszy sięgały 257 mld zł.

Najlepszym wynikiem za ubiegły rok może się pochwalić Santander Platinum Konserwatywny, który przyniósł 0,61 proc. zysku, co daje mu nagrodę Złotego Portfela. Funduszem tym zarządza Jacek Grel. Jaki był przepis na zwycięstwo? Zgodnie ze strategią portfel Santander Platinum Konserwatywny może mieć do 20 proc. akcji, natomiast papiery dłużne stanowią od 60 proc. wzwyż. Na drugim miejscu w naszym zestawieniu uplasował się Pocztowy Stabilny. Fundusz ten należy do oferty Ipopemy TFI, a jego zarządzającym jest Bogusław Stefaniak. Do pierwszego miejsca zabrakło mu niewiele, bo w 2018 r. zarobił 0,5 proc. Strategia jest bardziej elastyczna, instrumentach udziałowych może być 40 proc. portfela, natomiast papiery dłużne mogą stanowić od 0 do 100 proc.

Na trzecim miejscu, z wynikiem 0,29 proc., uplasował się Investor Zabezpieczenia Emerytalnego, za którego wynik odpowiada Maciej Chudzik. Z całej wyróżnionej trójki to właśnie Investor Zabezpieczenia Emerytalnego jest największy. Jego aktywa to aż 1,2 mld zł.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA