REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Ile Chinom brakuje do USA?

Jak przedstawia się globalny układ sił we współczesnej gospodarce? Dzisiejszy #WykresDnia wszystko wyjaśnia
Foto: Adobestock
Foto: pbs.twimg.com

W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone starają się poprawić swoją pozycję w handlu międzynarodowym. Dlatego na rynku finansowym obserwowaliśmy w 2018 r. wiele wstrząsów wywołanych decyzjami Donalda Trumpa. Przede wszystkim chodzi o nakładanie ceł na importowane produkty.

Choć amerykańskie cła zostały nałożone na wiele krajów, to jednak największe poruszenie wywołało wprowadzenie opłat celnych na chińskie produkty, których wartość idzie w setki miliardów dolarów. Działania Stanów Zjednoczonych spotkały się z błyskawiczną reakcją Chin (jak i innych państw) i nałożeniem ceł na wyroby amerykańskie. W konsekwencji globalna wojna handlowa wywołała pogorszenie nastrojów inwestorów, którzy w „czarnym scenariuszu" obawiają się, że może ona doprowadzić do spowolnienia gospodarczego na skalę światową.

Strach inwestorów wywołany wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi i Chinami nie może dziwić. Wystarczy spojrzeć na wizualizację przygotowaną przez portal howmuch.net. Pokazuje ona jak, obecnie wygląda wielkość gospodarek poszczególnych krajów (liczona jako nominalne PKB za 2017 r.).

Na koniec 2017 r. światowa gospodarka była warta około 80 bilionów dolarów, z czego ponad 19,3 bln dolarów to wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie USA. Jedyną potęgą gospodarczą, która zbliża się do USA (jeżeli wykluczamy Unię Europejską jako jedną siłę), są Chiny z nominalnym PKB za 2017 r. w wysokości 12,24 bln dolarów.

Grafika zaprezentowana przez howmuch.net przedstawia także podział na kontynenty poprzez nadanie państwom odpowiednich kolorów. Najważniejsze z nich to: błękitny dla Azji, różowy dla Ameryki Północnej oraz zielony dla Europy.

Z kolei pierwsza dziesiątka światowych gospodarek za 2017 r. (nominalne PKB w bln USD) przedstawia się następująco:

1. Stany Zjednoczone – 19,39

2. Chiny – 12,24

3. Japonia – 4,87

4. Niemcy – 3,67

5. Wielka Brytania – 2,62

6. Indie – 2,60

7. Francja – 2,58

8. Brazylia – 2,05

9. Włochy – 1,93

10. Kanada – 1,65

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA