REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Biotechnologia. WIG-covid. Inwestycja w pandemię

Częściej słychać pytanie nie o to, czy, ale kiedy na świat spadnie druga fala pandemii koronawirusa. Pierwsza zawyżyła kurs części polskich spółek, kolejna może podtrzymać ten trend.
Adobestock

Proponowany w tytule indeks WIG-covid, spółek powiązanych z pandemią, oczywiście nie występuje oficjalnie na GPW. Ale ta nazwa pojawią się wśród inwestorów. Chcemy pokazać te firmy, których kursy akcji mocno zyskały od początku roku. W dalszej perspektywie firmy mogą jeszcze umocnić swoje pozycje na rynku. To nie tylko spółki bezpośrednio związane z pandemią, ale i z pokrewnych branż.

Priorytetem biotechnologia

Sektorem, który ciągle będzie się rozwijać, pozostaje biotechnologia. Szczepionki na chorobę poszukuje obecnie około 150 podmiotów, z czego 45 jest z Europy. W badania zaangażowały się takie podmioty, jak Pfizer czy Johnson & Johnson. Na poziomie deklaracji dostęp do opracowanej szczepionki ma również uzyskać Polska, o czym mówił prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Ten drugi zapewniał o współpracy polskich i amerykańskich naukowców w tej kwestii. Jednocześnie trwają badania nad potencjalnym lekiem. Pod koniec minionego tygodnia Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła wydawanie zezwoleń w UE na wprowadzanie do obrotu leku remdesivir dla chorych na koronawirusa. Od maja używa się go w USA do leczenia osób w stanie krytycznym. Trwają także prace nad lekiem w Polsce. Immunoglobulina opracowywana z osocza ozdrowieńców to obecnie kluczowy projekt Biomedu-Lublin.

– Minister zdrowia wyraził zgodę na ewentualną współpracę regionalnych centrów krwiodawstwa w zakresie projektu, co oznacza, że centra mogą zacząć zbierać osocze od ozdrowieńców według procedury zgodnej z naszymi wymogami jako producenta. Trwają rozmowy, które precyzują szczegóły umowy jakościowej między RCKiK a Biomedem-Lublin – mówi „Parkietowi" Piotr Fic, członek zarządu ds. operacyjnych Biomedu. – Dopiero gdy badania kliniczne potwierdzą skuteczność leku, a ten zostanie następnie zarejestrowany przez urząd rejestracji leków i dopuszczony do obrotu, będzie można mówić o jego masowej dostępności – zaznacza.

W kwestii przewidywań co do drugiej fali zachorowań spółka bazuje głównie na opiniach epidemiologów. Ci prognozują, że nawrót zwiększonej liczby infekcji jest bardzo prawdopodobny. Jak podkreśla Fic, priorytetem Biomedu jest polski rynek. Uważa, że mając własne źródło leku, Polska uniezależni się od dostawców zagranicznych, dla których priorytetem będą ich rynki i te, na których cena leku da im większe zyski.

Czytaj także: Sektor ma bardzo duży potencjał

Co poza lekami?

Nie tylko poszukiwacze leku mogą liczyć na stały wzrost. Mercator Medical, producent i dystrybutor rękawic jednorazowych, potwierdza, że przygotowuje się na scenariusz, w którym druga fala pandemii staje się faktem. Również Global Cosmed, producent środków czystości, przygotowuje swoje działania operacyjne pod potencjalny wzrost liczby zachorowań.

– W przypadku drugiej fali pandemii, o ile skończy się pierwsza, zapewne będzie wzmożony popyt na produkty i towary spółek, co może odzwierciedlać kurs akcji. Jednak trzeba pamiętać, że rynek wyprzedza otoczenie gospodarcze. Co będzie po pandemii? Czy wrócimy z zachowaniami do sytuacji sprzed jej początku? Sądzę, że część nawyków i ostrożność zostaną, a co za tym idzie – popyt może się unormować na wyższym poziomie niż wcześniej – ocenia Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ.

Adrian Kowollik, analityk East Value Research, podkreśla, że ze względu na pandemię sektor medyczny i biotechnologiczny stanie się w przyszłości o wiele ważniejszy. Natomiast inwestorzy powinni być przy wyborze spółek bardzo selektywni – przestrzega.

– Ważne jest, aby zwracać uwagę na dotychczasowe osiągnięcia, jeśli chodzi o komercjalizację oraz jakość bilansu i przede wszystkim to, czy krótkoterminowe zadłużenie odsetkowe nie jest zbyt wysokie. Wycena niektórych podmiotów z branży, które są notowane na GPW, jak Scope Fluidics czy Biomed-Lublin, jest już za wysoka – studzi nieco zapał.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA