Analizy

#WykresDnia: Polacy obawiają się o finanse na emeryturze

Jak wskazują badania z raportu ING, Polacy – obok Francuzów i Hiszpanów – najbardziej obawiają się, że na emeryturze nie będą dysponowali wystarczającymi dla nich środkami.
Foto: Adobestock
Foto: pbs.twimg.com

ING przygotowało raport o oszczędzaniu i emeryturach, na podstawie danych zebranych przez Ipsos. Jednym z kluczowych przekazów, jaki płynie z raportu, jest informacja, że tylko 27 proc. respondentów znad Wisły (jako gospodarstwa domowe) zadeklarowało posiadanie oszczędności. Choć jest to europejska średnia, to przy tym Polacy są w trójce krajów najbardziej martwiących się o dysponowanie odpowiednią ilością środków na emeryturze.

Raport przedstawia dość pesymistyczny obraz całej Europy, z którego wynika, że większość mieszkańców nie ma oszczędności. Dlaczego tak się dzieje? Aż dwie trzecie badanych Europejczyków odpowiedziało, że nie zarabia wystarczająco dużo, aby gromadzić kapitał na jesień życia.

Tego typu badania to zawsze dobry moment, aby przypomnieć o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), czyli odkładaniu na emeryturę poprzez inwestowanie.

SAŁ

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.