Triumfalny powrót Tesli do aktywów funduszy

Tesla spadła od początku roku o 43 proc., osiągając najniższy poziom na zamknięciu 22 kwietnia. Jednak po wzroście o 85 proc. obecnie jest wyżej o 6 proc. niż w styczniu. Rośnie udział jej akcji w funduszach.

Publikacja: 10.07.2024 09:18

Triumfalny powrót Tesli do aktywów funduszy

Foto: AFP

parkiet.com

Akcje Tesli zamknęły się we wtorek wzrostem o około 4 proc., zapewniając sobie dziesiąty dzień z rzędu wzrostów. Oznacza to, że Tesla odrobiła wszystkie swoje straty od początku roku, a akcje spółki wzrosły o około 6 proc. od początku roku. Analitycy przypisali to produkcji i dostawom pojazdów firmy w drugim kwartale, które przekroczyły oczekiwania Wall Street, a także dynamice działalności Tesli w zakresie sztucznej inteligencji.

– Nagle rynek docenia potencjał wzrostu Tesli – powiedział Yahoo Finance Seth Goldstein, strateg kapitałowy w Morningstar. – Dostawy w pierwszym kwartale zaskoczyły na minus, więc rynek zakładał niższą dynamikę wzrostu i dlatego zaobserwowaliśmy duży wzrost.

Duże odbicie akcji Tesla Inc. w ciągu ostatnich kilku miesięcy doprowadziło producenta pojazdów elektrycznych do najwyższego w historii udziału we flagowym funduszu notowanym na giełdzie Cathie Wood o wartości 6,2 miliarda dolarów.

Tesla ma opublikować swoje kolejne wyniki kwartalne 23 lipca po zamknięciu rynku. Poda dane o rozwoju tańszych pojazdów elektrycznych, które inwestorzy postrzegają jako kolejny kluczowy katalizator wzrostu.

Goldstein powiedział jednak, że firma będzie musiała ustalić „solidny, konkretny harmonogram”, jeśli chodzi o wprowadzenie na rynek tych samochodów, co, jak wcześniej przewidywała firma, może nastąpić już w 2025 roku

Fundusz ARK stawia na Teslę

Tesla ma obecnie 15,4-proc. udział w funduszu ETF ARK Innovation po tym, jak wzrosła o ponad 80 proc. w stosunku do najniższego poziomu z kwietnia 2024 r., jak wynika z danych zebranych przez Bloomberg. Stało się tak nawet po tym, jak fundusz w ostatnich tygodniach ograniczył swoje pozycje w spółce kierowanej przez Elona Muska.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Strategas Securities, waga ta oznacza najsilniejsze przekonanie co do akcji spółki w 10-letniej historii funduszu przełomowych technologii. Tesla od dawna należy do spółek holdingowych Wooda cieszących się dużym przekonaniem, a w kwietniu odzyskała czołową pozycję w ARKK, wypierając Coinbase Global Inc. Druga co do wielkości pozycja ETF, Roku Inc., obejmuje około 9,1 proc. funduszu. Coinbase jest trzeci z około 8,5 proc.

– Aspekt wzrostu cen jest z pewnością ogromnym katalizatorem – powiedział Todd Sohn, strateg ETF w Strategas. – Zwykle utrzymywali limit na poziomie około 10–11 proc., ale na razie pozwalają mu działać.

ETF ARK Innovation nie kupował akcji Tesli w ostatnich miesiącach, chociaż w lipcu dokonał kilku ich sprzedaży, na podstawie codziennych aktualizacji, które firma wysyła klientom. ETF spadł w tym roku o około 12 proc., podczas gdy Tesla wzrosła o około 5 proc.

We wtorek akcje producenta samochodów rosły po raz dziesiąty z rzędu, co stanowi najdłuższą passę od czerwca ubiegłego roku. Rajd nasilił się w tym miesiącu dzięki kwartalnym wynikom, które przekroczyły średnie szacunki analityków.

Wood należy do zagorzałych zwolenników Tesli, a sławę zyskała w szczytowym okresie pandemii dzięki odważnym wezwaniom cenowym do firmy. Traderzy detaliczni podzielili jej poglądy, zwiększając aktywa firmy do ponad 60 miliardów dolarów w szczytowym momencie na początku 2021 roku.

Od tego czasu popyt osłabł. Sześć aktywnie zarządzanych funduszy ETF Ark posiada obecnie aktywa o wartości około 11 miliardów dolarów. W tym roku fundusze odnotowały ogółem odpływ 3,4 miliarda dolarów netto, na co największy wpływ miał odpływ 2 miliardów dolarów z ARKK.

10 proc. i więcej Tesli w portfelu

Mimo to zaufanie Wood do Tesli pozostaje niezachwiane. W czerwcu zaktualizowała swoją prognozę dotyczącą akcji spółki do 2600 dolarów do 2029 roku, przy cenie wynoszącej około 3100 dolarów. We wtorek w Nowym Jorku akcje Tesli kosztowały około 260 dolarów.

Spośród 10 funduszy notowanych na giełdzie, w których Tesla stanowi 10 proc. lub więcej całego portfela, trzy to fundusze Wood’s. Obejmuje to fundusz ARK Next Generation Internet ETF o wartości 1,5 miliarda dolarów oraz fundusz ARK Autonomous Technology & Robotics ETF o wartości 839 milionów dolarów.

Inne obejmują fundusz Fidelity MSCI Consumer Discretionary Index ETF o wartości 1,5 miliarda dolarów oraz fundusz First Trust NASDAQ Clean Edge Green Energy Index Fund o wartości 730 milionów dolarów.

Wykres Dnia
Europejskie cła na chińskie auta elektryczne biją w niemiecki handel
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Wykres Dnia
Zaskakująca obniżka stóp chińskiego banku centralnego
Wykres Dnia
Dlaczego zachodnie sankcje wobec Rosji okazują się niewystarczające
Wykres Dnia
Zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza większe zadłużenie USA
Wykres Dnia
Prezydent Erdogan potrzebuje szybkiego wzrostu Turcji
Wykres Dnia
Złoto po cichu wspina się na rekordowy poziom