Kurs złotego trzyma się mocno. Bitcoin znów w centrum uwagi

Złoty o poranku notuje niewielkie zmiany. W dłuższym terminie prognozy dla naszej waluty pozostają jednak optymistyczne.

Publikacja: 27.02.2024 10:50

Kurs złotego trzyma się mocno. Bitcoin znów w centrum uwagi

Foto: Bloomberg

Wtorkowy poranek na rynku walutowym przynosi dwie informacje: złą i dobrą. Zła, przede wszystkim z punktu widzenia spekulantów, jest taka, że zmienność rynkowa jest stosunkowo nieduża. Dobra, z perspektywy naszej waluty, jest taka, że złoty nadal pozostaje mocny. Po godz. 10 złoty zyskiwał wobec dolara około 0,1 proc. i amerykańska waluta była wyceniana 3,96 zł. Podobny ruch widzimy w przypadku euro, które było wyceniane na 4,30 zł.

Jakie czynniki wspierają złotego?

- Istnieje kilka czynników, które w ostatnim czasie wspierają polskiego złotego. Zapowiedzi środków płynących do Polski w ramach KPO, napływ na rynki kapitału zagranicznego oraz jastrzębie podejście RPP to niektóre z nich - wskazuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

Jej zdaniem kluczowym czynnikiem ryzyka w przypadku Polski pozostaje geopolityka. - W przypadku zaostrzenia się konfliktu na Ukrainie z pewnością odbiłoby się to także na rodzimej walucie. Na razie jednak ten scenariusz nie jest brany pod uwagę przez inwestorów, a jeśli się pojawi – to możliwe, że zadziała krótkoterminowo — dodaje Dorota Sierakowska.

Czytaj więcej

Bitcoin powyżej 57 tys. dolarów po raz pierwszy od końcówki 2021 roku

Bitcoinowe szaleństwo. Z czego wynikają wzrosty kryptowaluty

Szukając wyższej zmienności na rynku wzrok trzeba skierować głównie w kierunku kryptowalut. Bitcoin zaliczył wczoraj wieczorem bardzo mocny wzrost, a ruch ten jest kontynuowany również dzisiaj. Jego wycena przebiła już poziom 56 tys. dol.

Jaki jest powód tych wzrostów? - Wciąż taki sam — rosnąca skala zakupów BTC przez spotowe fundusze ETF, pod co próbują się podłączyć także inni inwestorzy. W tle jest oczekiwany w kwietniu halving bitcoina, który historycznie wspierał scenariusz kontynuacji zwyżki w średnim terminie — wyjaśnia Marek Rogalski z DM BOŚ.

Waluty
Złoty słabszy. Analitycy: Nie ma się czym martwić
Waluty
Fatalne dane z polskiego przemysłu ciążą złotemu
Waluty
Kurs złotego znów złapał wiatr w żagle
Waluty
Japoński jen na 34-letnich minimach
Waluty
Złoty szuka równowagi
Waluty
Podwyższona zmienność