We wtorek notowana na giełdzie firma poinformowała o planach kooperacji ze spółką zależną PGE. Operatorzy chcą razem startować w przetargach dla sektora publicznego. Chodzi tu m.in. o szerokopasmowe sieci dostępowe, budowane przez samorządy.
- Najważniejszym powodem nawiązania współpracy są stojące przez naszym krajem wyzwania związane z realizacją projektów infrastrukturalnych finansowanych ze środków unijnych. Kompetencje Hawe i Exatela w zakresie projektowania, budowy oraz serwisu sieci szerokopasmowych dają gwarancję ich terminowej realizacji, a to jest kluczowe dla tych projektów – mówi Witoń.
- Ponadto obserwujemy obecnie bardzo dynamiczny wzrost zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne oparte o infrastrukturę światłowodową. Żeby mu sprostać, a także żeby je w pełni wykorzystać, niezbędną jest współpraca operatorów infrastrukturalnych dysponujących siecią światłowodową pokrywającą cały obszar kraju - dodaje.
Według niego równie ważny powód to możliwość wykorzystania, na warunkach rynkowych, infrastruktury partnera, tak żeby uzyskać efekt zagęszczenia sieci. - Dzięki temu spectrum świadczonych przez Hawe usług zostanie znacznie rozszerzone – deklaruje Krzysztof Witoń.
Pytany, jakie mają być efekty w wymiarze przychodowym i zysków kooperacji Hawe i Exatela odpowiada: - Jest jeszcze za wcześnie, żebyśmy mogli podać dokładne dane, ale jesteśmy pewni, że dla obu stron będzie to zdecydowanie efekt bardzo pozytywny. Obecnie jesteśmy w trakcie analizy zasobów sieciowych naszego partnera na potrzeby budowy szerokopasmowej sieci w województwie warmińsko-mazurskim, który jest już realizowany, a także na potrzeby budowy szerokopasmowych sieci w województwie mazowieckim i podkarpackim, gdzie planujemy wziąć udział w przetargach – informuje prezes Hawe.