Ministerstwo skarbu, które kontroluje Energę, nie odpowiedziało wczoraj na nasze pytania w tej sprawie, jednak analitycy są zgodni – chodzi o Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. Skarb Państwa ma 100 proc. udziałów tej spółki. W?anulowanej w ostatnich miesiącach prywatyzacji ZEW Niedzica startowała m.in. Energa. Przedwstępną umowę sprzedaży akcji ministerstwo zawarło jednak z firmą Energo-Pro oraz jej spółką zależną, Cambert Investments.
6 mld zł – górny pułap wycen, wokół którego oscyluje wartość Energi. Szacunki spadły po wzroście zadłużenia
O?tym, że ZEW Niedzica to atrakcyjny majątek, świadczy fakt, że o przejęcie tej firmy zabiegały także m.in. KGHM II Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, Tauron oraz konsorcjum KI Energy i Kulczyk Holding z pracownikami spółki. Pojawiały się wówczas szacunki mówiące, że Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica jest wart około 600 mln zł. Odstąpienie od sprzedaży Skarb Państwa podsumował dość enigmatycznie, zapowiadając uporządkowanie sytuacji w spółce.
– Włączenie ZEW Niedzica do Energi może, jak najbardziej, mieć sens ekonomiczny. W ostatecznym rachunku ocena tej transakcji będzie zależeć jednak od jej parametrów finansowych. A tych nie znamy – wyjaśnia Paweł Puchalski, szef działu analitycznego DM BZ WBK. – Bieżące wydarzenia, czyli decyzja Parlamentu Europejskiego o nieprowadzeniu interwencji na unijnym rynku CO2, wpływają niestety negatywnie na atrakcyjność firm z branży odnawialnych źródeł energii, w tym Energi i ZEW Niedzica – dodaje.
Zapowiedź rozważanego uatrakcyjnienia publicznej oferty akcji Energi może opóźnić jej debiut na giełdzie, który miał nastąpić do połowy tego roku. Instytucje finansowe oceniają zapowiedzi MSP?również przez pryzmat wcześniejszych deklaracji, że rząd przed IPO wypłaci z Energi sowitą dywidendę, by nie doszło do tzw. prywatyzowania gotówki. – Z jednej strony mamy zapowiedź wypłaty środków ze spółki, z drugiej jej oferta ma być wzmacniana. Interesy tegorocznego budżetu wydają się tutaj kluczowe – mówi nasz rozmówca proszący o anonimowość.