Wczoraj kurs miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) spadał kolejny dzień z rzędu, do 7,26 tys. USD za tonę. Jest już o 22 proc. niżej niż na początku tego miesiąca.
Głęboka przecena na razie nie szkodzi wynikom KGHM, ponieważ słaby złoty niweluje w?pewnym stopniu spadki na LME (licząc w naszej walucie, od początku września kurs metalu obniżył się o 12 proc.). Co więcej, niższe notowania metalu na LME przekładają się na obniżenie wycen projektów górniczych. Nie tylko to sprzyja planom przejęć KGHM. Na korzyść działa też przecena akcji na światowych giełdach.
– Naszym zamiarem jest przejęcie notowanej spółki – mówi „Parkietowi" Herbert Wirth, prezes KGHM, ale nie zdradza szczegółów.?Według wcześniejszych informacji koncern jest zainteresowany kopalnią rudy miedzi w Ameryce Łacińskiej. – Nie mogę niczego konkretnego powiedzieć o projekcie, każde słowo może pomóc w identyfikacji interesującej nas spółki i niepotrzebnie podnieść jej kurs, a więc koszt transakcji. Jesteśmy na dość zaawansowanym etapie, trwają analizy post merger management (zarządzania spółką po przejęciu – red.) – dodaje. Zdaniem Wirtha inwestycja pochłonie dużą część zabudżetowanej na ten rok kwoty na wydatki kapitałowe (10,8 mld zł). – Jak dużą, z oczywistych powodów nie zdradzę – ucina.
Wirth zapewnia, że przecena aktywów na światowych rynkach nie wpłynie na transakcję sprzedaży Polkomtelu (KGHM ma 24,4 proc. akcji) ani Telefonii Dialog (chce zbyć 100 proc.).
– W przypadku Polkomtelu do sfinalizowania transakcji wymagana jest już tylko zgoda UOKiK. Warunki finansowe zostały uzgodnione wcześniej – umowa jest podpisana